Bunlar da bağımlılık savaşı yapıyorlar

A+A-
Afet ILGAZ

Su yaşadığımız günlerin karışıklığı ve yarattığı üzüntü, keder, acı, tarihte nasıl anılacak bilmiyorum. Atatürk’ün ölümünden sonra azar azar ve kaybetmeye başladığımız bağımsızlık, 1950’lerde NATO’ya girmekle ivme kazanmıştı ama tahribat bu boyutlarda değildi. Çünkü o zamanların iktidarlarında cumhuriyet, Atatürk’e, milli bağımsızlığımıza, özellikle milli kuruluşlarımıza saldırı yoktu veya tahribat boyutunda değildi.
Şimdi bir savaş halini aldı. Bütün milli kurumlarımız, KİT’lerden başlayarak elden çıktı. Ardından coğrafyamızın en seçkin yerleri ve kıymetleri elden çıktı.
Sonra özelleştirmeler, öbür milli kurumlara sıçradı. Önce TSK, sonra sağlık, sonra Milli Eğitim, yargı...
Şimdi istihbarat elden çıkıyor. Önce bir cemaatleşme gibi geçiş dönemi oluyor, sonra elden çıkıyor.
Jandarma istihbaratı, Milli Emniyet, Psikolojik Harp Dairesi, çeşitli suçlamalarla ve tutuklamalarla yok edildi. İstihbarat paylaşımı adı altında, Amerikan istihbaratına kaldık.
Uludere olayı, bunların sonuncusu, en dikkati değer olanı ve en maliyeti yüksek olanıydı. Buna dair soru soran gazetecilere ABD Büyükelçisi “bunları konuşmanın doğru olmadığı” cevabını verdi.
Malatya’da istenilen tarihte kurulmayan füze kalkanının misillemesi mi yapılıyor diye söylentiler var. Orada albay düzeyindeki iki Amerikan, istihbaratçısı yakalanmış.
Bitlis’e de 10.000 kişilik bir konteyner kamp kuruluyormuş. Halk tedirgin. Buraya da Suriye’ye girip çıkarak eylem yapacak ajanların yerleştirileceği söyleniyormuş.
Operasyonlar cenneti haline gelen Türkiye’de en son operasyon OYAK için yapılanı oldu. OYAK’ın TSK’ya savunma malzemesi üretmek için çalışan birimleri var. Danıştay saldırısında görüntü kayıtlarının silindiğine dair rapor veren bilim adamları da hedefte.

***


Dünyayı şirketler yönetecek. Bu yüzden en kârlı alan, bilgi satışı. Bilgiyi de ulus devletler değil, dini cemaatler toplayacak. 2012’nin din ağırlıklı bir yıl olacağını boşuna söylemiyorlar.
İşte bu yüzdendir ki verdiğimiz bu bağımlılık savaşı, yaptığımız bağımsızlık savaşından daha çok can alıyor; tahribat yapıyor, varlığımıza, şerefimize, milli bilincimize el uzatıyor. Maliyeti bunun için ağır oluyor...

Yazarın Diğer Yazıları