Buraya nasıl ve niçin geldik?

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

Türkiye bölünme noktasına durup dururken veya bölücü terör örgütünün eylemleriyle gelmedi. Bu duruma gelinmesinin baş sebebinin, bir ve bütün olan Türk Milletini, etnik ayrışmaya tabi tutan siyaset olduğu açıktır. Nitekim, Anayasaya rağmen AB uyum yasaları çerçevesinde, ülkemizi iki dilli ve iki etnikli hale getiren pek çok yasal düzenleme yapılmıştır. Ülkemiz bugünlere; Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi Bşk.Yrd. Andrew Duf’ın, “Türk Devleti terör örgütüyle aynı masaya oturmadıkça sorun çözülemez...” (Türkiye’nin Etnik Yapısı s.367) dayatmasında olduğu gibi masaya oturduğu için gelmiştir. Yine güvenlik güçlerimizin, nedense terk ettiği “alan hakimiyeti stratejisi”ni PKK uygulamaya koyduğu, mağaralardan çıkıp sahaya indiği için gelmiştir. PKK’nın, sahadan şehirlere inmesi de, Oslo ve Şubat 2013 İmralı “mutabakatı” ile mümkün olmuştur. İmralı “Mutabakatının” ilk ve temel md.si” çatışmasızlık”, (teröristlerin kırda ve şehirlerde serbest faaliyet göstermesi) 2.md.si binlerce KCK tutuklusunun tahliyesi, 3. Md.si anayasadan Türk adının çıkarılması ile nötr kimliğin kabulü, ana dilde eğitimin ve özerkliğin önünün açılması, 4. md.si (uygulaması başlamadı)Kandil dahil bütün teröristlerin Türkiye’ye dönmesi ve kendi etnik partilerini kurup siyaset yapmaları kabul edildiği için gelmiştir. Kısaca böylesi düzenlemelerle, bölgede hakimiyet bir ölçüde PKK/KCK’ya geçtiği için gelinmiştir.
Bize göre 12 yılın özeti böyledir. Şimdi de, HDP’nin çağrısıyla, Suriye’nin Ayn el-Arap şehrindeki PKK/PYD teröristlerine neden yardım edilmedi bahanesiyle, PKK/KCK teröristlerinin 32 şehrimizi yangın yerine çevirmesi, 40’tan fazla insanımızın ölümüne sebep olması ve “egemenlik örgütün eline geçti” söylemleri sonrasına bakalım:
Teröristbaşıyla en çok görüşen HDP Grup Bşk. Vekili Pervin Buldan şöyle diyor: Biz adaya gitmeden önce, mutlaka hem devlet heyeti, hem de hükümet heyeti ile görüşüyoruz. Müzakere sürecine (herhalde sınırları belirlemeye S.S.) bir an önce geçilmeli... Öcalan’a acilen sekretarya verilmeli, bir İzleme Kurulu, ya da bir üçüncü göz, bir hakem heyeti devreye girmeli ve demokratik müzakere heyeti genişletilmelidir. Şu anda süreci kapalı kapılar ardından yürütmeye çalışan tek taraf hükümet cephesidir.
PKK/KCK’nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar ise şöyle konuşuyor; “Nihai çözüm” için “Kürtlerin, iradesinin ve haklarının, yasal-anayasal çerçevede sağlanması, ana dilde eğitim ve Kürtçenin kamu yönetiminde resmi olarak kabul edilmesi, özerklik diye adlandırdığımız adem-i merkeziyetçi bir idari yapının ortaya çıkması lazım.” Aydar, bunun alternatifinin,”geçmişi daha kötü biçimde yaşamaktır” tehdidinde bulunarak amaçlarını şu cümlelerle net olarak, bir defa daha açıklamaktadır: “Türkiye halen stratejik karar veremedi. Biz Türkler, Kürtler ve diğer tüm kimliklerin de eşit haklara sahip olduğu, sadece Türkiye içinde değil bölgedeki tüm Kürtlerle Avrupa Birliği benzeri, sınırların ortadan kalktığı birlik modeli olsun istiyoruz” diyor. Nihai çözüm buymuş... Bu “HDP-Kandil ve İmralı’nın” çözümü imiş.
Çözüm oldukça açık, ancak özetlemekte fayda vardır. Şöyle ki; bir ve bütün olan Türk Milleti, ayrılmaz parçaları olan etnik topluluklara bölünecek, bu parçalar, Türk Milletiyle eşit grup hakkına sahip olacak, buna göre çok milliyetli bir devlet kurulacakmış. Yetmedi, bölgedeki bütün “Kürtlerle” (Irak’ta Barzani, Suriye’de PYD özerk yönetimi) AB’de olduğu gibi sınırların kaldırıldığı, daha da çok ortaklı müşterek bir devlet tesis edilecekmiş. Buna federal devlet denemez, zira federal devlette, federe devletler de aynı milletten olduğu için, yönetim şekli merkezi (üniter) olmamakla beraber milli yapıdadır. Burada ise çok milliyetli, aynen Yugoslavya ve Sovyetlerde olduğu gibi çözüm öngörülmektedir. Bu çözüm gerçekleştiğinde, nasıl bir tablonun ortaya çıkacağına bakalım:
1) 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ortadan kalkacak, 2) Türk Vatanı ve Milleti bölünecek, 3) Türk Milletinin Anadolu’da bin yıldır kesintisiz olarak devam eden egemenliği sona erecek, 4) Türkiye’nin sırtından Haçlı projesine uygun olan üç parçadan oluşan, bir “Kürt” devleti kurulacak, 5)    Bölgede İsrail’e yardımcı bir siyasi yapı inşa edilecek, 6) Bir millet ve egemenliği bölündüğünde; tarih boyunca yaşanan acı tecrübelerde görüldüğü -bugünün Libya, Yemen, Irak ve Suriye’sinde yaşandığı- gibi “iç savaş” kaçınılmaz hale gelecektir.
İyi de; Türkiye Cumhuriyeti ve tarihin en eski milletlerinden biri olan Türk Milleti, bütün bu felaketlere, Devletiyle birlikte yok olmaya niçin razı olacaktır? Anadolu’nun bütününü hedef alan bu Haçlı projesine bin yıldır “hayır” diyebilen Türk Milletinin, bu yok oluşu kabul edebileceği mi zannediliyor? Büyük bir çoğunluğu ile bölünmeyi kabul etmeyen Kürt kökenli vatandaşlarımızı asla temsil etmeyen PKK/KCK terör örgütü; ABD, AB, İngiltere, Almanya ve İsrail gibi ırkçı ve sömürgeci devletler destekliyor, silahlandırıyor, besliyor, yönetiyor diye mi, Türkiye Cumhuriyetinin “pes” edeceğini zannediyor?
Bu asla olmayacaktır. Böylece biline!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları