Bush yolcu, yeni hancı kim olacak?

A+A-
Altemur KILIÇ

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde genel seçimler yapılıyor. ABD’nin 44. Başkanı, Temsilciler Meclisi’nin 450 üyesinin tamamı ve 100 üyeli Senato’nun üçte biri ile 11 eyaletin valileri seçilecek.
Ama asıl soru şu; “yolcu” George W. Bush’un yerine “handa” Beyaz Saray’da 4 yıl süreyle kimin oturacağı? “Demokrat” 47 yaşındaki zenci Barack Obama mı? Yoksa Cumhuriyetçi 72 yaşındaki John McCain mi? Ve de “tellakların”, yani Amerikan politikalarının değişip değişmeyeceği! ABD’nin en büyük dünya gücü olması, bütün dünyayı ve Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor!


Türkiye için
Türkiye hususunda, ilk bakışta muhafazakâr John McCain’in, ülkemiz için daha olumlu olacağı söylenebilir! Dünya ve tarih tecrübesi az, liberal Obama’nın ülkemiz konusunda nasıl davranacağı, “Ermeni soykırımı” hususunda söylediklerinden biraz  belli... Bunları Ermeni lobisi ve oyları için söylemiş olsa bile Amerika’daki Türk-Amerikan (veya Amerikalı Türk) seçmenlerin çoğunun, bu yüzden, John McCain’e oy verecekleri anlaşılıyor! Bazıları da “liberal” modaya uyacaklar!
Obama ile McCain arasında bir nitelik farkı da var. McCaine, Vietnam Savaşı’nda yararlık göstermiş, esarette işkence çekmiş bir “eski asker”! Obama ise, ilk olarak “zenci” bir başkan seçilmesi hevesi veya modasının ürünü!


Bush’un kötü mirası
Bush arkasında çok kötü bir miras bırakarak gidiyor! Bush akıl almaz “Irak siyaseti”, aslı çıkmayan bahanelerle “demokrasi getireceğim” vaadiyle, Irak’ı kaosa ve kan gölüne dönüştürdü! Ortadoğu’yu altüst etti!  Bush yönetimi Türkiye açısından da kötüydü; bu ayrı bir yazı konusu!
En önemlisi, Bush ABD’nin dünyadaki prestijini ve güvenilirliğini de yok etti!
Bush arkasında yeni Başkan’a ve yönetimine özellikle Irak’ta, içinden güç çıkacakları bir sorunlar yumağı bırakacak!
Yönetim değişikliğiyle Amerika’nın dış siyaseti değişir mi? Cumhuriyetçilerle Demokratların dünya görüşlerı arasında nüans farkları olabilir, ama genelde kim seçilirse seçilsin üslup ve söylem, uygulama değişse bile bu siyasetin bütünüyle radikal bir şekilde ve hemen bugünden yarına değişmesi beklenmemeli! Çünkü, Amerika’da başkan kim olursa olsun, hangi parti iktidara gelirse gelsin, ABD’nin temel çıkar ve hedefleri değişmez. Amerika’nın esas siyaseti, milli çıkarları değişmez. Bunları belirleyen milli ve uluslarası faktörler değişmez! Hem bu politikaları tayin eden asıl odaklar sonunda Pentagon-CIA- “derin devlet”! Hem orası Türkiye değil ki!..


Seçim sistemi
ABD’de dört yılda bir yapılan federal genel seçim sistemi iki dereceli. Başkan doğrudan halk tarafından seçilmiyor... “Electoral Kolej” Seçmenler Kurulu tarafından seçiliyor. İşte bugün yapılan seçim bu. Önce her eyalette önseçimler yapılıyor. Her eyalet, nüfus sayısına göre belli sayıda “Elector’u”, yani seçmeni “538 üyeli Electoral Kolej’e” (Seçmenler Kurulu’na) gönderiyor. Kısacası, neticeyi bugünkü seçim, yani “Seçmenler Kurulu’nda” oyların salt çoğunluğunu hangi adayın kazanacaği belli edecek!
 Ocaktaki Başlangıç Günü’ne kadar Bush hâlâ iktidarda -tabiri mazur görün- “aptal ördekti” ama artık ABD deyimiyle tam “topal ördek”!
Kamuoyu araştırmalarında Barack Obama çok önde, hatta başkan seçilmesi muhakkak gibi! Ama önceki gün yazdığım gibi orası Amerika, ne olacağı gene de belli olmaz.
Demokrat Harry S. Truman ile Demokrat Dewey’in aday oldukları 1948 seçimlerinde kamuoyu araştırmaları sonuna kadar Dewey’in seçileceğini göstermişti. Hatta seçimlerden sonra radyolar, TV ve gazeteler Dewey’i galip ilan etmişlerdi. Ama öyle olmadı, Truman seçildi! Eğer Obama seçilirse sonra neler olur? O da başka bir mesele!


Bu sırada evde
“Vahşi Batıda” bunlar olurken, bizde “Kürt bölücüler” azmakta. Kimden, neden cesaret alıyorlar? DTP/PKK kanlı bir Türk-Kürt çatışmasını özellikle istiyor, çanak tutuyor! Güneydoğu’da, hatta Türkiye’nin diğer yörelerindeki azgınlıkları Ahmet (nasıl-niçin) “Türk’ün” TBMM’de dağıttığı Türkiye’yi 25 eyalete bölmeyi öneren kitapçığı neye yormalı? Bunlar hiç de “hayırlı” işaretler değil. Olay sadece yerel seçim mücadelesi de değil!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları