Büyük Piramit'te gizemli bir 'boşluk'

Büyük Piramit'te gizemli bir 'boşluk'
Bilim insanları Mısır'ın Gizeh bölgesindeki Büyük Piramit'te (Keops ya da Khufu Piramidi) önemli bir keşfe imza attı.

Bilim dergisi Nature'da yayınlanan makaleye göre Japon ve Fransız bilim insanalrından oluşan uluslararsı bir ekip, Büyük Piramit'te 30 metre uzunluğunda ve birkaç metre yüksekliğinde gizemli 'bir boşluk' keşfetti.

​19. yüzyıldan bu yana piramitte yapılan en büyük keşif olduğu belirtilen gizemli 'boşluğun' henüz ne olduğu ya da kasıtlı bir amaçla mı yapıldığı bilinmiyor.'KOZMİK IŞIN GÖRÜNTÜLEME TEKNİĞİ KULLANILDI'

Bilim insaları keşifte 'muon' adı verilen atomaltı parçacıklarının davranışlarını kayıt altına alan ve geniş kaya yapıların yoğunluklarındaki değişiklikleri saptayabilen kozmik ışın görüntüleme tekniğini kullandı.

Firavun Khufu (Keops) döneminde, MÖ 2509 ile 2483 yılları arasında firavun ve ailesinin mezarı oalrak inşa edilen Büyük Piramit, 140 metre yüksekliğinde ve Kahire yakınlarındaki Gizeh'de bulanan piramitlerin en büyüğü. Piramit aynı zamanda antik dünyanın 7 harikasından ayakta kalabilen sonucusu olma özelliği de taşıyor.

Piramidi ziyaret edenler içerideki 'Büyük Galeri'ye yürüyerek ve yer yer eğilerek uzun bir tünel ile ulaşabiliyor. 

Ancak yeni keşfedilen 'boşluk' diğer bilinen koridorların hiçbirine bağlı değil.

Keşfi yaoan 'ScanPyramids' adlı projenin kurucularından biri olan Mehdi Tayubi "Bu büyük olay. Bir ya da daha fazla yapıdan oluşmuş olabilir. Belki de bir başka Büyük Galeri'dir. Bir oda ya da başka pek çok şey olabilir" dedi. Tayubi 'Bence piramidin inşasından bu yana gizliydi" yorumunda da bulundu. ​ScanPyramids ekibi daha önce piramidin kuzey yüzünde daha küçük bir boşluğu keşfettiğini de duyurmuştu. Ekip şimdi boşluğun içinde ne olduğunu belirlemeye çalışacak.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş