Büyükanıt Paşa

A+A-
Altemur KILIÇ

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt Paşa’ya, sevgim saygım büyüktür... GATA’da yatarken bana gösterdiği yakın ilgiyi unutmam. Değerli bir Türk paşası ve Genelkurmay Başkanı olduğuna inanırım. 27 Nisan e-muhtırası da bence zamanın şartları içinde gerekli idi... Ters tepki yapması ve AKP’nin işine yaraması, hatta seçimlerde büyük farkla iktidar olması başka, tartışılabilir konu!
Fakat,  “şayi olması vukuundan beterdir”  derler... Ben Paşa’nın bildiriyi AKP kazansın diye kişisel olarak yayınladığına inanmak istemem. Ne var ki, daha doğrusu iddia olunur ki AKP, Paşa’nın bu hizmetinden memnun olmuş ona ’Üstün Hizmet Nişanı’ve zırhlı araba verilmiş ve  “yakınlık”  Dolmabahçe nutabakatında tescil edilmiş ve de bundan sonra Paşa’nın, Genelkurmayın, iktidara karşı duruşu değişmiş ve gevşemiş... Görünüş de öyle...
Şimdi; Büyükanıt Paşa’ya, Ordunun ve kendisinin onurunu korumak için tarihi bir görev düşüyor: Dolmabahçe’de ne konuşulduğu ve hangi hususlarda mutabık kalındığını açıklamak... Bu olay kişisel, ailevi mesele olmaktan çıkmıştır. Ve hele bugünün şartları içinde ve Ordu  yıpranırken bir devlet meselesi, Ordunun onuru meselesi olmuştur.
Paşa ile Erdoğan arasındaki  “sen açıklarsan, ben açıklarsam”  sözleri de gülünç.. Bu bir oyun değil!
 “Devlet sırrıdır”  diyorlar,  “aile sırrıdır”  da diyorlar. Ama devlet sırları da muhakkak bir gün ortaya çıkar. Eğer devlet sırrı ise muhakkak kayıtlara, gizli arşive geçmiştir. Bu sırlar zaman aşımı ile ortaya çıkar... Yıllar sonra olsa bile hiç bir şey gizli kalmaz....
“Bu sırrı mezarımıza kadar götüreceğiz”  diyorlar ama unutuyorlar ki bugün açıklanmaz ise sonra ortaya çıkarsa mezarlarına rahmet değil lanet okunur!
Erdoğan için aile veya devlet sırrının manası olmayabilir... İşine ve amaçlarına uyarsa pervasızca açıklar...

Büyükanıt Paşa kim?
Yaşar Büyükanıt Paşa, Türk ordusunun ve Harp Okulu’nun gelenekleriyle yetişmiş ve Ordunun en yüksek mertebesine liyakatiyle gelmiş Atatürkçü bir Generaldir...


Kanaryadan şahin olur mu?
Yaşar Büyükanıt’ı Genelkurmay Başkanlığına atanacağı günlerde Tempo dergisi “Güvercin yürekli şahin” başlığı ile kapak konusu yapmış. Tarih 27 Temmuz 2006. Ben de oradan bir alıntı yaparak “Kanaryadan şahin olur mu?”  başlığıyla verilen bir bölümü vermek istiyorum:
“Mehmet Yaşar Büyükanıt tam bir Sarı Kanarya. Onun yanında Fenerbahçe’nin aleyhinde konuşmak adeta yasaktı, öyle ki bir defasında başka takımları tutan arkadaşlarıyla tartışmaya gitmiş, şaka abartılmış ve Büyükanıt Kadıköy’de denize itilmişti... Büyükanıt’ın bilinmeyen bir diğer özelliği de atletizme olan düşkünlüğü. Gençlik yıllarında atletizm yapan Büyükanıt, 1962’den 1970’li yıllara kadar ulusal atletizm hakemliği yaptı. Halen Atletizm Federasyonu’ndan lisansı bulunuyor. Büyükanıt spor karşılaşmalarını izlemek dışında dışarıda eğlenmeyi pek sevmiyor.”

ATATÜRK DİYOR Kİ
Bir milletin siyasi eğitiminde, sosyal eğitiminde, vatan sevgisinde noksan varsa, öyle bir millet egemenliğini gerektiği derecede kuvvetle elinde tutamaz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları