Büyükelçiliğimizi Kudüs'e taşıyalım

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Dünyanın ortak kültür mirası Kudüs'e büyükelçiliğini taşıma talimatı veren Amerika'nın Başkanı Donald Trump'ın kanlı imzalı kararına Türkiye'nin öncülüğünde İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs Zirvesi tarafından Doğu Kudüs, Filistin'in başkenti ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam İşbirliği Teşkilatı'nı Trump'ın kararı üzerine acilen olağanüstü toplaması ve açılışta yaptığı konuşmada sunduğu insanlık dışı fotoğraf da çok önemli ve takdire şayandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de İsrail'in Başkenti Tel Aviv'de bulunan Büyükelçiliğini Doğu Kudüs'e taşıma kararı almasının tam zamanıdır.

Ancak Trump'ın yaptığına benzer şekilde bu kararı tek başına Cumhurbaşkanı Erdoğan almamalıdır.

Türkiye'nin bu kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan tüm partiler tarafından imzalanarak alınmalı ve Türk halkına mal edilmelidir.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 56 üyesinin bu kararları çok önemlidir:

* Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak ilan ediyoruz.

* Bütün ülkeleri bunu tanımaya çağırıyoruz.

* ABD'nin Kudüs kararını kınıyoruz.

* ABD'nin Kudüs kararı Filistin halkının haklarına saldırıdır.

* ABD barış sürecindeki rolünden çekilmelidir.

* ABD gerim adım atmazsa tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır.

Türkiye bu kararlara öncelik edip 13. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin Doğu Kudüs'ü Filistin Devletinin başkenti olarak ilan ettiğine göre Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini acilen Doğu Kudüs'e taşıyarak da İslam ülkelerine öncelik etmelidir.

Kudüs üç semavi dinin kutsal mekanı ve dünyanın ortak kültür mirasıdır.

Bu kutsal mekanın yüzlerce yıllık mimari tarzına uygun bir büyükelçilik binası yapılması için yarışma acilen açılmalıdır.

Yeni büyükelçilik binamız yapılıncaya kadar da Doğu Kudüs'te bulunan hazır bir binaya geçici olarak acilen taşınmalı, Amerika'nın büyükelçilik binası yapılmadan Türkiye'nin büyükelçiliği Doğu Kudüs'te faaliyete geçmelidir.

İstanbul'daki zirveye katılan ülkeler de başta Azerbaycan ve İran olmak üzere tüm İslam ülkeleri de Türkiye'nin bu öncülüğüne hızla katılmalıdır.

Türkiye'nin büyükelçiliğini Doğu Kudüs'e taşıması Filistin Devletine büyük güç katacaktır.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, zirvede Filistin'in devlet olarak tanınması ve Birleşmiş Milletler (BM) üyeliği için gelecek hafta tekrar BM Genel Kurulu'na gideceklerini vurgulayarak, "Eğer kabul etmezlerse bir sonraki hafta yine gideceğiz, her hafta gideceğiz" diye konuştu.

İşte şimdi Türkiye'ye ve 56 İslam ülkesine düşen görev Filistin'i Birleşmiş Milletler'de de yalnız bırakmamaktır. Her hafta aynı başvuruyu Türkiye de 56 İslam ülkesi de ayrı ayrı yapmalıdır.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları