Çadır doğurdu

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

İstanbul Ataşehir’de Ferhat Paşa Mahallesinde kurulan ve  “ilgili-yetkili”lerin bir türlü kaldırmaya yanaşmadığı “Öcalan’a özgürlük” çadırından bahsetmiştim.

Yeniçağ’da afişe edildiği gün kaldırıldı;
Sayısız da teşekkür aldık okurlardan.
Allah biliyor, 12 yıldır bas bas bağırdıklarımıza kulak tıkayanlar nasıl oldu da gündeme geldiği gün çadırı kaldırdı diye huylanmadım değil... Nitekim akşamına haber geldi. Çadır, -hem de dalga geçer gibi daha büyük boyutlarda- yeniden kurulmuş aynı gece!
Nasreddin Hoca’nın kazanı misali; çadır doğurmuş yani!
Hâlâ orada.
Hani varsa gidip çaput bağlamak, dua etmek, dilek dilemek isteyen filan -malum vesile Öcalan ise kabul edilmeyecek dua yok artık memlekette(!) bir tür ‘tanrı cani’ kendileri(!)- Ataşehir’e gidip posterinin önünde ‘gıyabi iman(!)’ edebilir yani!
Tövbe... Tövbe...

***

Önceki gün İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu aradım. “Sizin talimatınızla kaldırıldığı söylenen PKK çadırı, ne oldu, nasıl oldu da İstanbul’un orta yerinde yeniden kurulabildi? Talimatınızı geri mi çektiniz? Çadırı kaldırttığınızı duyan ‘büyük’leriniz -ata/dede deyişiyle- kulağınızı mı çekti?”  diye soracaktım. 
Özel kalemine durumu aktardım, gün içinde mutlaka geri dönüş beklediğimi vurguladım. Bu içler acısı vaziyetten birinci derecede sorumlu olan kişiyi dinlemeden yazmak istemedim; yazmadım da. Gün boyu bekledim. Ne dönen, ne neler döndüğünü söyleyen var!
Dolayısıyla bugün, buradan hepinizin huzurunda sormak, misliyle hakkım:
Sayın Mutlu, -tamam yargı paketleriyle bolca demokratikleşiyoruz, esniyoruz da-  “terör örgütü propagandası” suç değil mi hâlâ Türkiye Cumhuriyeti yasalarında?
“PKK propagandası” suç değil mi?
“Terör örgütü arması, sembolü, paçavrası asmak”  suç değil mi?
“Suçu ve suçluyu övmek” suç değil mi?
Öcalan  “suçlu”  değil mi?
Tamam anladık yeni hükümet programına da girdi “çözülme”  de, sizin  “öncelikli” göreviniz “hükümet programları”nı uygulamak mı, “devlet”in yasalarına uymak/uyulmasını sağlamak mı?
Sırf meraktan soruyorum:
Velev ki siyasi iktidarın programı  “yasa dışı”;  “devletin valisi”  olarak suç ortaklığı mı yaparsınız, suçluların cezalandırılmasını mı sağlarsınız Sayın Vali?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları