Cahiliyye

A+A-
Afet ILGAZ

Felaketler karşısında bu iktidarın takındığı tavra şaşırmak yetmiyor. Daha etkili bir kelime bulmaya çalışıyorum. Dehşete düşmek denebilir mesela. Ankara’yı sel bastığı zaman Melih Gökçek’in ne söylediğini hatırlayın “Ankaralılar tatile çıksın” ve  “evinizi sel bastıysa üst kattaki komşunuzda kalın.”
Hızlı tren kazası olduğunda ilgili genel müdür  “Treni ben mi kullanıyorum” diye açıklama yaptı.
Pahalılıktan şikayet edenlere “Pirinç bulamıyorsanız bulgur yiyin”; asgari ücretten şikayet edenlere “700 TL işçiler için nimettir” demişlerdi.
Öğretmenlere “sözleşmeli öğretmenliği seçmeseydiniz”; maden kazalarından şikayet edenlere “sanki ilk defa maden kazası oluyor”,  “ölmek bu işin doğasında var!”
KPSS skandalı ile ilgili soruya Cemil Çiçek  “İşte bu yüzden evet oyu verilmeli” diyor. Üstelik bu Cemil Çiçek en akıllılarından.
İntihar komandolarının yol açtığı felaketlere karşı “maşallah bizde intihar komandoları çok fazla”. Bunu da başbakan söylüyor.

***


Samsun ve Sinop’taki sel faciası, televizyonlardan seyrederken bile insanın canını yakıyor. Neredeyse yerin altındaki kapıcı dairesinin pencereleri çamurdan görünmez halde. TOKİ Başkanı “TOKİ’nin bir milim suçu yok elhamdülillah” diyor. Felaketi yağmurun çokluğuna bağlıyorlar. Her depremde ve sel felaketinde uzmanlar, bilim adamları saçlarını başlarını yoluyorlar; tarım alanlarına, ovalara ev yapmayın diye. Samsun’daki TOKİ evleri arazisinin hikayesini biliyorsunuz. Derenin etrafındaki toprakları ucuza kapatan uyanıklar, orasının sonradan imara açılmasını sağlayıp apartmanlar dikmişler. Bu aç gözlülük ne zaman bitecek, bu cahillik ne zaman son bulacak!

***


Bu olaylar hapishaneleri tıklım tıklım komutanlarla dolu Türkiye’de cereyan ediyor. Bu durumda gene aynı zihniyet Suriye’ye savaş açmaya kalkıyor.
“Suriye’de başarı sağlayamadık. Bunu söylemekten nefret ediyorum” diyen bir ABD Dışişleri Bakanı ile Türkiye iş birliği yapıyor. Aynı şaşkın Dışişleri Bakanı başka bir dünyanın kurulmasında rol oynayan ve dışişleri hakkında Hillary’den icazet almak yerine, bağımsız politikalar üreten Rusya ve Çin hakkında; “Rusya ve Çin bunun bedelini ödemelidir” diyor.
Ne denebilir ki!
Al birini vur ötekine!

Yazarın Diğer Yazıları