Çalınan kimlik bilgilerinden korkmalı mıyız?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalınarak yayınlandı.

Vatandaş adeta panik oldu.

Kimlik bilgilerimin birilerinin eline geçmesi başımı ağrıtır mı?

Mesela, adıma bankadan kredi çekilir mi? Yine sizin bu bilgilerinizle şirket kurulur mu?

Daha buna benzer bir çok korku neredeyse 70 milyonluk ülkeyi esir aldı.

Öncelikle şunu bilmekte yarar var. Kimlik bilgilerinizin birilerinin elinde olması elbette tehlikelidir.

En büyük ve tek tehlike adresinizin bulunmasıdır.

Özellikle kan davalarının halen var olduğu ve bundan korunmak için kaçan kişiler için tehlikelidir. Görüşmek istemediğiniz insanın sizi bulması için tehlikelidir.

Bunun dışında kalan tehlikeler yani adınıza kredi çekilmesi ve şirket kurulması gibi tehlikeler zaten bu listenin ele geçirilmesinden de önce olduğu için ona üzülmenize bile gerek yok.

Son 10 yıl içerisinde banka dolandırıcılarının en çok başvurduğu yöntem başkasının adına kredi çekmek.

Özellikle emeklilere maaşının 10 katı kadar krediyi anında veren bankalar, birilerinin kimlik bilgilerini ele geçirip sahte kimlik yapanlar tarafından yüzlerce kez dolandırıldı.

Bu konuda açılmış çok sayıda dava var.

Bankalar artık bu konuda tecrübe edindiler. Bankalar kendi bilgi sistemi olan Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile oluşturdukları kayıtlardan teyit sistemine başvuruyorlar. Bunun için de o kişinin telefon bilgilerinden teyit alınıyor.

Bu kimlik bilgilerinin sızması ile bu tür olaylar biraz daha artabilir. Bu tür dolandırıcılık olaylarının mağduru olmak istemiyorsanız bankalardan size gelen telefonlara "yine bankalardan arıyorlar, bıktım" diyerek açmamazlık yapmayın.

Size ürün pazarlaması yapsalar bile kibarca reddedip kapatın. Sonuçta bin kere aranmayacaksınız. Ama güvenlik amacıyla aranmış olma ihtimaliniz, hele ki şu dönemde yüksek olabilir. Bu nedenle mutlaka  yanıt verin.

850'li numaralar

Son dönemde kimlik bilgilerinizi ele geçiren dolandırıcılar sık sık 850 ile başlayan telefonları kullanarak vatandaşlara ulaşıyorlar. Bu nedenle 850'li numaralar vatandaşın korkulu rüyası oldu. Oysa 850'li numaralar teknolojik bir rahatlık.

Bu, coğrafi bir bölgeye bağlı olmayan telefon numarası olarak tanımlanıyor. Yani başında 212 veya 312 gibi alan kodu sınırı olmadan Türkiye'nin her yerinden aranan bir numara özelliği var. Bu numaraların alınması tıpkı normal sabit bir hat alımı gibi aynı süreçten geçiyor. Kimlik bilgileri olmadan alınamıyor. Ancak bazı dolandırıcılar bu numaraları adeta lekelediler. Oysa son dönemde banka ve büyük şirketler bu numaraları kullanarak personellerine evden veya başka illerden bile çağrı merkezi hizmeti sunuyor.

Bir çok ev hanımı ve engelli vatandaş bu numara ile evinden her hangi bir şirketin çağrı merkezinde çalışabiliyor.

BTK, operatörleri bu numaraları dağıtma şekli ve kuralları konusunda uyarmalı ve daha çok denetlemeli.

Çare yeni kimlik

Bugün evinize gelen kargo elemanı bile T.C. numaranızı istemekte. Artık bu numaralar kontrolsüz bir şekilde yayılmış durumda. Bu nedenle vatandaşı dolandırıcılardan koruyacak tek şey yeni çipli nüfus cüzdanları olacaktır. Şu anda pilot bölgede dağıtımı yapılan kimliklerin kısa süre içerisinde genelleştirilmesi lazım. Ancak bu şekilde vatandaş korunabilir.

Banka kredisi ve şirket kuruluş başvuruları gibi ciddi sorumluluk gerektiren durumlarda ise sadece bu çipli kimlikler kabul edilmeli. Bu yapılırsa vatandaş az da olsa güvence altına alınır.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları