Cambaza bak

A+A-
Behiç KILIÇ

Türkiye’de dün de önceki gün olduğu gibi, işsizliğe, istihdama yönelik bir çözüm umudu, ileri adım atılmadı...
Ankara’yı yönetenler, iktidar, muhalif siyaset, bürokratlar, askerler çok hareketliydi de...
Ekonomik krize, artık buram buram kir kokan yolsuzluk meselelerine, doğalgaz, kalitesiz kömür zehirine potansiyel kurban olarak piyango bekleyen ahalinin durumuna, ne bileyim ayda 100 TL burs peşinde koşan üniversitelinin ...
Kısaca “ne olacak bu memleketin hali” ne yönelik bir koşturmaca yoktu değerli büyüklerimizde...
Büyük başın derdi çok büyüktü, çünkü “Ergenekon” üzerinden birbirlerine dalışa geçmişlerdi!..
Siyah mersolar Ankara’nın altını üstüne getirmişti de ahali uyanamamıştı doğru dürüst, kimin elinin kimin cebine girdiğine..
Ortada net olan tek “giriş” elde duran kazığın her geçen gün daha büyük olarak girdiği gerçeği idi zaten ve vatandaş, bu girişi fark etmesin diye “Ergenekon telaşı!” ile avutuluyordu!..
İşte bu yüzden dün ve önceki gün bizler, “Acaba paşa mı beyleri oydu, yoksa beyler mi teskereyi verdi” sentezinde asıl oyulan olduğumuzu unutmayı seçtik (mi?)

 


HAL TERCÜMESİ
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu “Kurtuluş’a giden günleri” bayram olarak kutlarız. 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, milletimizin “zaferi” andığı kutsal günlerdir..
Şimdi!.. Geldiğimiz nokta...
Bu topraklarda bakınız neler oluyor!
Birtakım “kalabalıklar” bir araya gelip “zafer şenlikleri” yapıyorlar, kazandıkları zaferleri kutluyorlar!..
Misal, devlet televizyonunun adeta resmileştirdiği “ikinci dil” atağı!.. Ortaya çıkan sonucu değerlendirin... Durum, bizlere aktarıldığı gibi “çağın gereği, çağdaş bir kültürel paylaşım!” olarak mı selamlanıyor... Yoksa, o malum hesabın (kaleleri düşürmenin) bir zaferi olarak sevinç çığlıkları mı atılıyor!.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkeleri temel prensiplerinin kaleleri, öncelikle ele geçirilen, devşirilen matbuat üzerinden düşürülüyor. Bu matbuata, ekranlara yerleşip “zaferi” anlatan uç beylerine bakınız... TRT kanalı ile resmileştirilen “ikinci dil” fütuhatını anlatanların bundan sonraki taleplerini ve de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yerle bir etme niyetlerini okuyabilirsiniz!..
Diyarbakır’a postu seren Osman Baydemir adlı kişi, “Bu halkın dilini ve kültürünü kabul edenler bir gün toprakların adını da kabullenecekler” derken ne diyor, neye güveniyor...
Hemen söyleyeyim...
Milli hassasiyetin üzerine devlet eliyle yayılan “korku imparatorluğu” na!.. Sesini kim çıkarabiliyor!..

 

GÜNCEL AÇIKLAMA
“Evim, Danıştay baskını ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ile irtibatlandırıldığım için arandı...”
Sabih Kanadoğlu,
Yargıtay Onursal Başsavcısı.

 


SIRADA KİMLER VAR MUHABBETİ
Malum hadisenin duyulmasından sonra ilk siyasi destek açıklamasını PKK sözcüsü TBMM’dekiler yapıverdi!.. Normal!.. Mesele süratle PKK eşkıyasının ve bu eşkıyaya lojistik sağlayan uyuşturucu baronlarının  kan davası hesaplaşmasına da sürükleniyor!..
Olayı yansıtan “yandaş cephe” nin sesli matbuat kanadında “Ergenekon terör örgütü” telaffuzunun nasıl büyük bir hazla, ağızların höpürdetilerek verilişine dikkat ediniz!..
Hesaplaşmayı teşhis edebilirsiniz!..
Düz vatandaş, “tırmanışın” nereye varacağını cephe sözcülerinin açıklamalarından çözmeye çalışıyor!.. Posta gazetesi dün manşetinde “Sıra Baykal’da mı?!” diye soruyor. İktidarın sözcüsü milletvekili Nihat Ergün, Baykal’ın açıklamalarına öyle bir karşılık veriyor ki, sanki inceden inceye “..sen de ayağını denk alsan iyi olur!” demeye getiriyor. Sözleri şöyle, “Sayın Baykal, yoksa Ergenekon virüsünün size de bulaşmasından mı endişe ediyorsunuz?.. Kaçaklarla görüşmeler mi rahatsız etti. Korkmayın, kimse sizi gizlice dinlemiyor...”
Hadi bakalım gel de çık işin içinden!..
Sıradakiler diye telaffuz edilen listede olmayan yok!.. Demir baba, sonra yerine gelen hakim bey, medyadan genel müdürler, patronlar, büyük holdingler!..
Yandaş medyacı ekrana yerleşmiş, “Çiller ve Ağar” diye isim veriyor, çok iddialı!..
Tuhaftır, 2001’de memleketi soyan bankacıdan, öncesindeki 28 Şubatçı bir paşadan söz yok.. Hani şu Soros müttefiki ile Jinsa-siyonist gözdelerinden...

Yazarın Diğer Yazıları