Canınız çıksın...

A+A-
Altemur KILIÇ

Artık alıştık ve kanıksadık. Günlük hava raporu gibi, trafik kazası gibi... Hakkari’de gene Çukurca’da 8 şehit 19 yaralı. Söndürülen 8 ocak ve yarıda kalan hayatlar. Evlatlarının akıbetini bekleyen 19 aile. Başbakan’dan muhalefete, siyasilerden vatandaşlara kadar herkes “bitsin artık bu acılar” diyor ama işte bitmiyor. Bu “gaflet ve ihanet” devam ettikçe de bitmeyecek...

***


Gaflet, en başta, bu müzmin kangren olmuş sorun konusuna yanlış teşhis ve ihanet boyutu da tedavinin bu katillerle müzakere -pazarlıkla-çözüleceğine inanmak, canlarımızın kaybını trafik raporu gibi bildirmek. Hem acı hem de artık gülünç!
 Her böyle olaydan sonra PKK eşkıyasına karşı “geniş çapta operasyonlar” düzenlenir.. Ve sonra da “10 -20 PKK’lı öldürüldü” diye açıklamalar yapılır! Bu hınzırların yüzü, bini öldürülse ne yazar; mümbit arazide yetişiyor bu kadınlar, adamlar .. Ve kentlere de ihraç ediliyor. Gaflet ve ihanet, yılanın başı Kandil’de ezilmedikçe ve kökleri, tohumları kurutulmadıkça, devam edecek...
Bu olayın çözümünde adamlardan, ABD’den, Obama’nın ayağına gidip veya Barzani ve Talabani’den medet ummak da gafletten öte hacalet!
Ben, bu haydutlar “Büyük Kürdistan” sevdasından vaz geçmedikçe sorunun çözülmeyeceğini defalarca yazdım.
İçimizdeki Kürt muhipleri, ileri demokratik özerklik taleplerini Kürdistan’a giden yolun başlangıcı olduğunu bile bile kabulleniyorlar.
Şu kafa karıştırmanın içteki ihanetine bakın ki; bizler 8 şehitten sonra “Yetti gayri. Kuzey Irak’a girin ve kökünden bitirin şu işi” derken onların endişeleri “müzakere” sürecinin birileri tarafından sabote edilmesi, provokasyon ve “Zana Açılımı”na sekte vurulması. Böyleleri oldukça düşmanlara ne hacet!..

***


Ben bu noktada sözü, PKK elebaşısı ve son toplu cinayetin planlayıcısı Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’e bırakıyorum: “Sömürgeci Türk devleti ve AKP Hükümeti’nin soykırımcı politikası ve saldırıları devam ettikçe de gerilla güçlerimizin direnişinin güçlenerek devam edeceği tartışmasızdır..
Karadeniz’den Amanoslara, Serhat’tan Kayseri’ye kadar Kürdistan’ın her yerinde ve Türkiye’nin birçok yerinde etkili eylemlilik süreci geliştirildi. Şu anda da operasyon ve gerilla güçlerimizin etkili eylemleri artarak devam etmektedir..Halkımız ve hareketimiz açısından belirleyici olan Önderliğimizin durumu söz konusuyken ve Roboskî gibi halka yönelik katliamlar gündemdeyken Ölümsüzler Taburu’nun inisiyatif kullanması kaçınılmazdır.”
Bahoz Erdal emri vermiş, başka bir katil haydut Reşit Dostum uygulamış. Merdi kıpti cinayetiyle iftihar ediyor! Şimdi buyurun bu dişi ve erkek haydutlarla müzakere edin. Neyin pazarlığını yapacaksınız, yeni hudutların mı?..
Büyüklerimiz, her olaydan sonra olduğu gibi; “İyi şeyler olacak” deyip duran Cumhurbaşkanı Gül, saldırıyı ve yapanları lanetledi vs. vs! Hep aynı boş iyimser laflar!
Başbakan Erdoğan, “Hiçbir zaman terörü hiç kimse bizimle pazarlık konusu etmesin. Biz terörü hiçbir zaman pazarlık konusu olarak telakki etmedik. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.Yapılacak olan tek şey vardır, teröristlerin silahlarını bırakmalarıdır” demiş...
Doğru. “Açılımın baş mimarı” ve Oslo sürecinin amiri ve şimdi de Zana kadınla görüşmeyi “doğal” sayan Başbakan’dan ferahlatıcı sözler! Ama bakalım nereye ve ne zamana kadar...
PKK’nın silahları bırakması, kaşarlanmış canilerin huylarından vazgeçmesi gibi... Silahları bırakmazlar. Olsa olsa gene kullanmak üzere toprağa gömerler.
BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan Başbakan’la açıkça dalga geçiyor; “Silahları nereye bırakalım, Erbil pazarında satalım mı” diye...Verilecek cevap; “Onları size verenlere iade edin” ama müstamel mal kabul etmezler. Bir başka cevap daha var ama ona da benim terbiyem müsaade etmez...

***


Görmüyorlar mı, eşkıya şu sıra kanlı eylemlerini TC devletini, pazarlığa ve teslimiyete zorlamak için artırıyor. Bahoz haydudunun itiraf ettiği gibi!.. Bizde bu gaflet ve ihanet sürdüğü müddetçe, bu cinayetlerin ve şehit cenazelerinin sonu gelmez. Tek çare; Türk’e ve Türk devlet adamına yakışan, Devlet Bahçeli’nin ve bizim bilge adamlarımızın dediği gibi Kandil’i başlarına geçirmektir... Böylece kangren kesilip atılır. Gerisi her cinayetten sonra olduğu gibi boş laftır. Haydutların sözlerine itibar etmek, onlara cesaret vermek devletçe dünya aleme gülünç olmaktır!...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları