Cargill'i üzecek haber! Fabrikaları satılan Türkiye Şeker Fabrikaları bakın kaçıncı oldu

Cargill'i üzecek haber! Fabrikaları satılan Türkiye Şeker Fabrikaları bakın kaçıncı oldu
Türkiye'nin yerli ve milli kuruluşlarından şeker fabrikaları, kamu fabrikalarının rehabilite ve yapılandırılmadan uzak tutulmasına ve özelleştirme politikalarına rağmen Türkiye'nin ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. Türk Şeker, İstanbul Sanayi Odası'nın açıkladığı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşları arasında yerini aldı.

YENİÇAĞ / İSTANBUL/ ÖZEL HABER

"Millilik ve yerlilik" söyleminin son dönemde moda haline geldiği Türkiye'de bu söylemle çelişen bir durum olarak şeker fabrikaları adeta kaderine terk edildi.

Şeker pancarı stratejik bir ürün, şeker fabrikaları ise misak-ı millimiz olmasına rağmen; şeker fabrikaları yeniden rehabilite ve yapılandırmadan adeta muaf tutulurken, 14 şeker fabrikası ise satıldı. Nişasta Bazlı Şeker zehrine karşı reçete olan ve NBŞ kotalarının AB ülkeleri seviyesinin çok üzerinde olmasına ve şeker pancarı üretiminin ile şeker sektörüne kamu desteğinin azalmasına karşılık Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'nin Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde ilk 100 arasında yer alması dikkat çekti.

Türk Şeker'in 2018 yılında aynı listede 38. sırada yer aldığı 2019'da ise 59. sıraya gerilediği görüldü. Ancak, yıllar içerisinde şeker fabrikalarının kaderine terk edilmesine rağmen ilk 100 içerisinde olması sektörel kaynaklar tarafından bir başarı olarak kabul edildi.

"GIDADA YAPILAN ÖZELLEŞTİRMELER TÜRKİYE'NİN BEKASINI DOĞRUDAN İLGİLENDİRİYOR"

2002'de AKP iktidarına şeker fabrikalarını büyük bir karla devreden Şeker Fabrikaları eski Genel Müdürü Seyit Yücel, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Önceki yıllarda şeker fabrikaları 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde ilk 10'a girerdi. Özelleştirme politikaları ile şeker fabrikaları bir yok oluş sürecine girdi. Şeker fabrikaları ve şeker pancarı hem insani, hem iktisadi hem de milli açıdan çok önemli. Gıdada yapılan özelleştirmeler, Türkiye'nin bekasını doğrudan ilgilendiriyor. 

AB ülkeleri şeker sektörünü yeniden dizayn etti. Buna karşılık ise, bu sektörde önemli bir üretici olan Türkiye ise rekabetçi konumunu kaybetmek üzere. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türk Şeker'in ilk 100 arasında yer bulması, şeker fabrikalarının destek verilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir." şeklinde konuştu.  

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş