Ceket sıyıran Bakan ve birkaç tespit!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Son günlerde yaşanan siyasi gelişmelerle ilgili olarak birkaç tespit yapmak şart oldu. Önce birinci tespiti yapalım: Türkiye’de siyaset ekseni soğuk savaş sonrası değerler üzerinden sorunlar üzerine kaymıştır. Kimlik, inanç ve ideoloji üzerinden siyaset, soğuk savaşla birlikte önemini kaybetmiştir. Halkın sorunlarını, çektiği çileleri ve sıkıntılarını merkeze alan bir siyasetin toplumsal karşılığı vardır. Muhalefetin mücadeleyi sosyal alana kaydırması gerekirken iktidarın oyununa gelerek siyaseti değerler zemininde yürütmeye çalıştığı görülmektedir. Muhalefet için bu doğru bir strateji değildir.

Dr. Babuna olayı!
İkinci bir tespit: Osman Durmuş Sağlık Bakanı olduğunda kan kanseri olan ve ABD’de tedavi gören Dr. Babuna’ya uygun kemik iliğinin bulunması için Türkiye’nin belirli bir bölgesinden büyük bir “kan toplama”  kampanyası düzenlenmiş ve analiz için binlerce kan örneği ABD’ye gönderilmişti. Dr. Osman Durmuş Sağlık Bakanı olur olmaz “kanla genetik haritamızı çıkarmak istiyorlar” diyerek bu kampanyanın stratejik ve sinsi amaçların aracı olarak kullanılmasına dikkat çekmişti. 

Domuz gribi olayı!
Üçüncü bir tespit de şöyledir: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Domuz gribi paranoyası yaratıldığı sıralarda 43 milyon doz aşı sipariş vermiş, bunun için de 500 milyon TL kaynak ayırmıştı. Osman Durmuş, kamuoyuna şu açıklamayı yapmıştı: ’Domuz gribi daha hızlı yayıldığı halde mevsimsel gripler kadar korkutucu ve öldürücü değildir. Peki niçin toplum paniğe sevk edilmekte ’Aman elinizi çabuk tutun ve hemen aşı olun’denilmekte? Küresel krizin faturası gelişmekte olan ülkelere bu şekilde ödettiriliyor. Durmuş ’Yıllık ihtiyaç 5 milyon TL ile karşılanabilecek iken, 500 milyon TL veriyoruz “ demişti.

Recep Akdağ ceket sıyırıyor!
Dördüncü tespit: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un TBMM’de amacını aşan konuşması sonrasında hücuma kalkan AKP gurubu içinde ceket sıyıran tek bakandı. Osman Durmuş’a ulaşmak için çok istekli, heyecanlı ve kontrolsüzdü. Bunun nedenini Sayın Bakan, “yedi yıldır sabrediyorum” diyerek açıkladı.


Domuz gribiyle ilgili gensoru!
Beşinci tespit: MHP’nin Çalışma Bakanı Ömer Dinçer hakkında gensoru vermesi doğru bir stratejiydi. Ancak asıl gensorunun Sağlık Bakanı hakkında hem de soğuklar henüz sona ermeden verilmesi çok daha uygun olurdu. Böyle bir gensoru görüşmesi sırasında -yalnız konuyla ilgili olarak- Osman Durmuş’un konuşmasının ne kadar etkili olacağını söylemeye bile gerek yoktur. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Osman Durmuş’un -daha doğrusu muhalefetin- ikazlarını dikkate almamasının Türkiye’ye maliyetinin belgeli ve kanıtlı bir biçimde ortaya konulma imkanını sağlardı. 
Altıncı tespit: İktidar, halka ve ülkeye verdirdiği maddi hasarların ve yaşattığı yoksulluğun üstünü manevi değerleri istismar ederek kapatmaya çalışıyor. Muhalefet ise oyuna geliyor: Hâlâ Durmuş ile “Türban”, Öymen ile “Dersim” tartışması açmanın hiç bir mantığı yoktur!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları