Çelişkiler yumağından iplikleri pazara çıkıyor

A+A-
Altemur KILIÇ

Taraf gazetesi, Türkiye ile ilgili Wikileaks belgelerini, herhalde bâlâdan -yukarıdan- gelen bir talimatla yayımlamaya başladı. Neden tam şu sırada ve neden Taraf?.. Benim yaşlı kafam çok karıştı; kim hangi tarafta, kim kimin içinde; oyun içinde hangi oyunlar var; amaçlar ne?.. Ben kestiremiyorum. Sabahattin Önkibar kardeşim, bu soruların analizini yapmış... Önce, gerçek şu ki fesat-tezvirat karargâhı Taraf, mali sıkıntıda ve bu gazeteye böylesine bir “kıyak” muhakkak tirajını patlatacaktır... Yani, “birilerinin” işine yarayan, bir “organı kurtarma operasyonu” !.. Kurtarıcı kim? Usta “kuklacı” kim? Hatırlatalım: Taraf’ın yazarlarından Yasemin Çongar, “yıldızların, çizgilerin ötesinde” iken, CIA ile pek sıkı fıkıydı. Ve Taraf, bazı hizmetleri vermeye amade!


Sızıntı çok zarar verecek!
Ne olursa olsun, bu “Wikileaks” patlamasından sonra “radyasyon” sızıntıları çok kişiye, birçok kurumlara ve iktidarlara zarar verecek... Hatta seçimler arifesinde, özellikle AKP iktidarına, ortaya çıkan bazı şeylerin “şüyûu vukûundan” beter olabilir. Önkibar, asıl “bombanın” seçimlerden hemen önce patlatılacağını tahmin ediyor... O zaman “zarar hesabı” yapmaya ve kontrolüne zaman kalmayacak. Ama bir kayd-ı ihtiyatî, Kukla-Karagöz oynatanlarda oyun çok; hesapları, kendi çıkarlarına göre değişebilir.


“Açtırma kutuyu” derler ya...
Ne olursa olsun, şöyle veya böyle “Pandora’nın Kutusunun” kapağı açıldı; solucanlar, kötüler, kötülükler ortaya çıkacak. Ne güzel bir sözümüz vardır; “Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü” derler. Kutu da, ama ne kutu!
Kutudan şimdiye kadar çıkanlar kafi; “İplikleri pazara çıktı” bir kere. Yumak olan bu fesat ve tezvirat iplikleri, “yumağı” saranların boyunlarına dolanabilir ve eğer “İlahi adalet” varsa kendi kazdıkları kuyulara düşerler.
Herhalde, Wikileaks “kutusunun kapağı” artık aralandı.
Suçlu Assange hapse konulsa, susturulsa da içinden şimdiye kadar çıkanlar, sadece Türkiye’yi değil, dünya gündemini de değiştirecek ve her şey eskisi gibi olmayacak. Ben, bu mukadder neticeyi önlemek için şimdi, başka hangi oyunların sahneye konulacağını merakla bekliyorum. Kutudan çıkanların hepsi, hepimizin “ilgi alanında” artık. Kara kutunun kapağını kapatmak, içinden çıkanları görmezlikten gelmek “üç maymunu” oynamak artık mümkün değil!


Haberal -Tatlıses
Profesör Dr. dünya şöhreti, bilim adamı Mehmet Haberal, kalp spazmı -duraklamaları- geçirdiği halde, kendisini misli görülmemiş bir kin ve acımasızlıkla hastaneden Silivri Cezaevi’ne, oradan da hücreye kapatanlara meydan okuyarak, cezaevi doktorunun tavsiyesine rağmen, hastaneye yeniden gitmeyi kabul etmiyor, adeta yavaş yavaş intihar ediyor. Öte tarafta, dünyaca meşhur türkücü İbrahim Tatlıses -herhalde bazı karanlık işler veya kan davası dolayısıyla- suikasta uğradı. “Su testisi su yolunda kırılır” derler. İbrahim Tatlıses şu sırada hastanede yoğun bakımda. Şifa bulmasını ve binlerce kişiyi teshir eden (büyüleyen) sesiyle hayranlarına yeniden kavuşmasını içtenlikle diliyorum. Ancak bu “kana kan” olayından, Tatlıses ve ilişkileri hususunda çok şey ortaya çıkabilir PKK ile ilişkilerine kadar!
Tatlıses’e suikast teşebbüsünden sonra Türkiye ve dünya ayağa kalktı. Hayranları hastaneye akın ediyorlar. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar yakından ilgilendiler, mesajlar gönderdiler. Merak ediyorum bazı karanlık işler ortaya çıkarsa ne yapacaklar? Hastaneye kadar giden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç eğer doğruysa “sakın uyandırmayın” demiş!,


Sen ölme Haberal Hoca
Fakat asıl sorum, Tatlıses’e bu yakın ilgiyi gösteren “büyüklerimize” . Profesör Haberal’a yapılan eza ve cefayla neden, hiç ilgilenmezler? Çünkü açıkçası, Haberal’a ilgi ve adalet oy getirmez, ama Tatlıses’le ilgilenmek seçimlerde yarar!
Haberal Hocayla Tatlıses kıyaslanamaz... Tatlıses’in “sesi” Allah vergisi. Haberal’ın şöhreti ise, yılların birikimi, insanlara hizmeti! Sevgili Haberal, bu onurlu intihar sonucu maazallah ölürse o zaman ne yapacaklar?.. Bu göz göre göre cinayeti nasıl mazur gösterecekler?.. Bilmiyorum. Sen ölme sevgili Haberal; sen ülkeye en az Tatlıses kadar lazımsın!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları