Ceplerinden tek kuruş harcamamanın peşindeler! Yunanistan silahlanmak için tarihini kiralayacak

Ceplerinden tek kuruş harcamamanın peşindeler! Yunanistan silahlanmak için tarihini kiralayacak
Geçtiğimiz yıllarda iflasın eşiğine gelen ve AB, yardımlarıyla ekonomisini ayakta tutan Yunanistan'da, antik ve modern çağa ait eserlerin başka ülkelerdeki müzelere en fazla 50 yıllığına kiralanmasını öngören yasa tasarısı, parlamentoya sunuldu.

Derin bir ekonomik kriz içinde bulunan Yunanistan, limanlarını özelleştirmesinin ardından bu kez de ülkedeki müzelerde yer alan tarihi eserleri 50 yıllığına kiralamaya başka ülkelere kiralamaya  hazırlanıyor.

d6e0660555c51d428cf3f3a5c185572a.jpgAntik ve modern çağa ait eserlerin başka ülkelerdeki müzelere en fazla 50 yıllığına kiralanmasını öngören yasa tasarısı, Yunan parlamentosu gündemine taşındı.

Yunan medyası, ilgili tasarının perşembe günü oylanmasının beklendiğini kaydetti.

TAŞINABİLİR ESERLER DE GÖZDEN ÇIKARILDI

Yunanistan Kültür Bakanlığı, ülkedeki müzelerden taşınabilir anıtları 25 yıllığına ödünç verme olanağı sağlayan ve bu süreci 25 yıl daha uzatma opsiyonu sunan tasarının, Yunan sanat ve kültürünün küresel ölçekte yansıtılmasına imkanı tanıyacağını belirtti.

Yunanistan Kültür Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Ülkemizdeki müzelerin depolarında muhafaza edilen on milyonlarca taşınabilir anıt var. Müzelerin bu anıtlar içinden seçtiği eserler, Kültür ve Spor Bakanlığı'nın yanı sıra Merkez Arkeoloji Kurulu'nun yetkili servislerinin onayı alındıktan sonra uzun vadeli ödünç vermeyle tek bir koleksiyon olarak yurt dışındaki müzelerde ya da sergi alanlarında sergilenebilecek." denildi.

tarihi-eser-7229.jpg

10 MİLYAR EURO SİLAHLANMAYA HARCANIYOR

Yaşadığı ağır ekonomik krize rağmen Yunanistan, büyük bölümü "Oruç Reis" krizi sırasındaki baş destekçisi Fransa’dan olmak üzere, önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar euroluk silah satın alacak.

BORCUN GSYH'YE ORANINDA EN YÜKSEK ÜLKELER ARASINDA

Öte yandan Yunanistan, 8 yıl süren kurtarma programının 20 Ağustos 2018'de sona ermesine rağmen kamu borçlarının GSYH'ye oranında hala en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), kasım ayında yaptığı açıklamada, olumsuz risklerin ortaya çıkması halinde Yunanistan'ın borçlarını ödeme kapasitesinin tehlikeye girebileceğini, bu durumun da Avrupalı ortaklarından daha fazla destek alması anlamına geleceğini belirtmişti.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58