Çetesini kurtarabilme derdinde!.

A+A-
Behiç KILIÇ

Apo bey İmralı beyanlarında çetesini kutluyor  “Van belediyesi büyük kazanımdır” mesajları veriyor.. PKK, Van ve Hakkari bölgesini tamamen ele geçirdiği inancında!..
Hafta sonu, nerede gövde gösterisi yaptı... İstanbul ve Van’da... İşaret budur!.. Mesaj da şu Ankara’ya...
“Gel benimle masaya otur!..”
Apo bir an önce kendisine el atılmasını istiyor çünkü, Ankara’nın planladığı “çözüm açılımının”, üzerinden silindir gibi geçeceğini sezmiş durumda!. Üstelik bu açılımın ABD destek -istekli- olduğunun farkında!..
Bush’un döneminde başlayan “PKK, ortak düşman” ifadesini algılamaması zaten mümkün değil..
Eh zaten günceli de iyi takip ediyor...
Gül’ün açıklamalarını sindire sindire okuyup; üzerine gelişen iki olay da zaten “geleceği” kavramayı sağlıyor...
Nedir bunlar?..
Birincisi; Sri Lanka Devlet Başkanı ile Gül’ün muhabbetleri!..
İkinci olay da MİT Müsteşarı Taner’in uzatılan görev süresi!..
Alakası şu...
Türkiye’nin hangi zeminde, hangi üslupta, hangi uzman görüşünde, nereye varmak istediğinin net işaretleri var bu gelişmelerde...
Haberlere göre, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Rajapaksa, telefona sarılıp Cumhurbaşkanı Gül’ü arayarak, ‘Megaloman terörist’ diye nitelenen Tamil lideri Prabhakaran’ı nasıl öldürdüklerini ayrıntılarını aktardı. Gül de Rajapaksa’ya bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti iletti.
İki lider, Rajapaksa’nın 6 ay önceki Türkiye ziyaretinde, iki ülkeyi de tehdit eden ayrılıkçı terörü konuşmuşlardı. Gül, Türkiye ve Sri Lanka’nın terörden çok çekmiş, terörizmin insanlık için oluşturduğu tehdidi ve insanlığa verdiği zararı en iyi bilen iki ülke olduğunu söylemişti. Ülkesinde yıllardır ayrılıkçı Tamil gerillalarına karşı mücadele veren Rajapaksa da, Sri Lanka’nın terörden mağdur olan bir ülke olarak Türkiye’yi çok iyi anladığını belirterek, “İyi terörist, kötü terörist diye bir kavram yoktur, bütün teröristler kötüdür” demişti..
Hemen buracıkta, Abdullah Gül’ün Bağdat yönetimine “Siz Kandil’i insansız bölge ilan edin, gerisini biz hallederiz” sözlerini hatırlatalım ve anlayana Rajapaksa-Gül sohbetinin çok ifadesi olduğunu belirtelim..
Gelelim Taner’den yayılan işarete!..


Çok önemli kişi
Görev süresi altı ay daha uzatılan MİT Müsteşarı kimdir?.
“Kürt sorununu en iyi bilen Türk..”
Emre Taner, 40 yılı aşkın bir süredir Kürt sorunu üzerine çalışıyor.. Barzani’nin babası, Molla Mustafa Barzani ile de karargahında görüşmüştü. Mesut Barzani ile yakın teması var...
Emre Taner, Şenkal Atasagun’un MİT Müsteşarı olduğu dönemde İmralı’da Abdullah Öcalan ile de konuştu.
Yani tam da konunun erbabı...
Emre Taner, MİT’in kuruluşunun 80. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada çok ilginç mesajlar vermişti.. Bu mesajlar irdelendiğinde de Türkiye’nin üzerinde yürüdüğü “açılım planı”nın ipuçlarına rastlanır.. Taner, ‘Uluslararası sistem yeniden tanımlanıyor, birçok ülke ulusal egemenliğini yitirecek. Türkiye, kendisini olayların akışına bırakarak savunma pozisyonunda kalamaz. Bulunduğumuz dönem, gelecekte birçok ulus devlet ve milletin hızlı bir şekilde tarih maratonunu kaybetmeye başladığı süreci anlatacaktır. Bu devletler sadece gelişmemekle ve dünya yönetiminde söz sahibi olanlar arasına dahil olmamakla kalmayacak, aynı zamanda bir çoğu günümüz teknolojik devriminin ve küresel ekonominin rekabetine dayanamayıp ulusal egemenliklerini de büyük ölçüde yitireceklerdir’ demişti.


Leblebi çekirdek!.
Sri Lanka’nın Tamil’i çiğnerken, arkasında duran gücün ABD olmadığını kim söyleyebilir?! Obama’nın bölge için söylediklerini hatırlayınız..
Dönelim memlekete, MİT Müsteşarının özetle aktardığım görüşleri “bireysel” midir sizce, yoksa bir global bölge politikasını mı yansıtmaktadır!?
Dünyanın en önemli petrol denizi üzerinde yapılanmaktan söz ediyoruz..
ABD, Irak’ı, Kerkük petrolü üzerinde Apo ya da benzerleri, etnik tatmin çerçevesinde oyun kurabilsin diye mi alt üst etti?!.
Apo bey, İmralı’dan “1921 ruhuna dönelim. Misakı milli sınırlarını ihya edelim, zaten alçak İngiliz, Şeyh Sait salağını gaza getirmeseydi böyle olcaktı!” tezgahı ile, çetesini ABD ve Türkiye’nin elinden kurtarma çabasında!..
Hücresinden geliştirdiği
teoriler, gerçek dünyada
kabak çekirdeği gibi içi boş eğlencelik!..
Döktüğü kanın hesabını vermedi daha, imparatorluk hayalinde!..

Yazarın Diğer Yazıları