CHP adalet istiyor mu?

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 12 gündür "Adalet" için yürüyor. CHP milletvekilleri de tümüyle mi bilmiyorum ama bu "Adalet arayışı" yürüyüşüne eşlik ediyorlar.

Peki, milletvekilleri sadece yürümeli mi?

Bence hayır.

Ben CHP milletvekili olsam Kemal Bey ilk adımı attığından itibaren oturur Adaletin sağlanması için gerekli Anayasa ve Yasa değişikliklerini hazırlarım.

CHP'nin eski Adalet Bakanlarından, partili hukukçulardan, hukukçu öğretim üyelerinden ve hukuk adamlarından oluşan bir komisyon oluştururum.

25-30 gün hiç de az değil.

AKP ve MHP 3-5 günde Türkiye Cumhuriyetinin demokratik Parlamenter Rejimini değiştirdiler.

25-30 günde tüm Anayasa taslağı yeniden yazılır. Ayrıca temel hukuk yasalarında da değişiklikleri sağlayacak taslak metinleri de bu Adalet Paketine koyarak hazır hale getiririm.

Kemal Beyin yürüyüşü bitince de kendisine sunarım.

Adalet'i sağlayacak en önemli çalışma budur.

Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünde, "Her santimini, Ankara- İstanbul yolunu yürüyerek bitireceğim" diye açıkladığı Adalet yürüyüşü sonucunda varmak istediği hedef kuşku yok ki İstanbul'a ulaşmak değildir.

Onun istediği "Adalete ulaşmaktır"

Bu durumda CHP'lilere düşen de genel başkanlarının hedefine ulaşmasına katkı sağlamaktır.

Yürüyüşün amacına ulaşması ana muhalefet partisinin hazırlayıp önce kamuoyuna açıklayacağı Adalet Paketi'ni toplumsal mutabakatı sağlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa teklifi olarak sunmaktır.

Eğer bu çalışma yapılmazsa Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet yürüyüşü adalet sporu, ya da adalet turizmi olarak tarihe geçer.

Kemal Bey'in yürüyüşünün hedefi Adalet ise ve CHP'liler de bu yürüyüşe katkı vermeyi yanında yürüyerek değil arzu ettikleri gerçek adaleti topluma anlatmak için anayasa ve yasa değişikliklerini hazırlamak zorunlar.

Kılıçdaroğlu, "Yürüyüşümüz kararlıkla sürdüreceğiz. Adaletin ne kadar önemli olduğunu sizler de biliyorsunuz. Adalet benim için değil, hepimiz için olması gereken bir kavram. İnsanlar adalet arıyor" diyor.

Evet, işte püf noktası burasıdır yürüyüşün ya da hedefin; Adalet arayışı.

CHP'li vekiller bu arayışı somut hale getirmek ve bu arayışa yanıt vermek durumundalar.

Kılıçdaroğlu, "her santimini yürüdüğünüz zaman hedeflediğiniz, düşündüğünüz adaletin gerçekleştiğine inanıyoruz" diyor. Bakalım bu yürüyüş CHP'lilerin ortaya koyacağı bir adalet sağlamak için çözüm paketine de dönüşecek mi?

Rabia işareti

"Eğer bozkurt işareti yapan birisi beni destekliyorsa benim de onu desteklemem lazım. Alkışlamam lazım" dedi Kemal Bey kendisine bozkurt işareti yapana bozkurt işareti ile karşılık verince.

Şimdi ben de Kemal Bey'e, "AKP'liler de size Rabia işareti yaparlarsa onlara da Rabia işareti ile karşılık verecek misiniz?"  diye soruyorum.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları