CHP, AKP ile koalisyon yapar mı?

A+A-
Hasan DEMİR

Yani şimdi bu da nereden çıktı demeyiniz. Burası Türkiye olmaz olmaz. Gerçi herkesin akla en yakın bulduğu koalisyon bir MHP - CHP, akla en uzak olan koalisyon da CHP - AKP koalisyonu.
Ama vatandaş bu, merak ediyor. Nitekim geçtiğimiz Pazar günü Star TV’de Ruhat Mengi’nin programında elektronik posta ile vatandaş sordu: “CHP - AKP ile koalisyon kurar mı?” Programın konukları arasında Metin Tüzün de vardı. Tüzün, CHP’de milletvekilliği yapmış, Grup Başkanvekilliği görevinde bulunmuş, velhasıl kökten bir CHP’li.
Verdiği cevap ilginçti: “Kuvayi Milliye’nin Kuvayi Diniye ile hükümet ortağı olması mümkün mü ?” 
Şaşırdık kaldık. Hem şaşırdık kaldık hem CHP’nin niye bir türlü tek başına iktidar olamadığının sırrına bir defa daha vakıf olduk.
Bir kere AKP asla “Kuvayi Diniye” değildi. CHP’li Tüzün bunu bilmiyordu. Konuklardan da itiraz gelmedi ki onlar da farkında değildi. İkincisi, Kuvayi Milliye’yi Kuvayi Diniye’den ayrı hatta Kuvayi Diniye’ye rakip görüyordu Sayın Tüzün. Oysa Kuvayi Milliye’den Kuvayi Diniye’yi çıkarttığında geriye hiçbir şey kalmaz. Sadece Rıfat Börekçi’nin Halife’nin fetvalarını sıfırlayan Milli fetvalarını hatırlatarak bu bahsi kapatalım.
Ve yazımızın başındaki soruya dönelim. CHP’nin koalisyon geçmişinde sicili pek de parlak değildir. Malum, Ecevit, Türkeş’in bütün ısrarlarına rağmen MHP ile değil, 11 bakan transferi ile ucube bir hükümet kurmuş ve Türkiye’nin boynuna kara bir tarih asmıştır.
Yine CHP’nin içi “Halkların kardeşliği” sloganı ile bugünkü PKK’nın çekirdeğinin atıldığı örtülü koalisyonlar yaşamıştır. Erdal İnönü’lü dönem de malumdur. Adı CHP olmasa da Zana’ları Meclis’e taşıyanlar da CHP kökenliydi.
Ayrıca...
CHP’nin Karaoğlan’ı Ecevit, bir dönem faşist ve katil diye yaftaladığı MHP ile hükümet ortağı olmaktan çekinmemiş, IMF’nin adamı Kemal Derviş’e Türk ekonomisini gönül rahatlığı ile emanet ederek IMF ile koalisyon kurmuştur.
Velhasılı...
CHP, AKP ile hükümet kurabilir; Yüzde 1, binde 1 de olsa böyle bir ihtimal vardır. Tabii bu koalisyon AKP’nin bütün yolsuzluklarının elbirliği ile örtülmesi, aklanması koalisyonu olur.
Bizce çok uzak bir ihtimal.
Peki CHP, BDP ile hükümet kurar mı?
Vallahi hiç belli olmaz.
Neyse, en kötüleri söyledik. Yine de deriz ki, evet CHP Kuvayi Milliyedir. Atatürk’ün Sevr’i yırtıp Lozan’ı kazandıran partisidir.
Kemal bey de bu silsilenin Genel Başkanı, CHP yönetimi de bu çizginin yönetimidir.
Umudumuz, temennimiz, duamız bu yöndedir.
Görelim  “Mevlam neyler”  diyelim, bekleyelim.
Kader mi, cehalet mi?
Erdoğan, grizu faciasını kader diyerek Allah’a yükledi ve buna itiraz edenlere de bakınız ne dedi ?
“Bu konuda sizin meşrebinizi de, cibilliyetinizi de biliyorum!” 
Sayın Erdoğan, nereden biliyorsunuz? Kalplerde olanı ancak Allah bilir, Allah. Siz ne dediğinizin farkında mısınız? Bu konuyu Diyanet İşleri Fetva Komisyonu’na sormanızda fayda var.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları