CHP ve MHP şapkayı önüne koymalı

A+A-
Esfender KORKMAZ

Metropoll araştırma kuruluşu, Şubat-Mart için, İstanbullu seçmenlerin gündemdeki konulara bakışı ile ilgili bir araştırma yaptırdı. Araştırmayı yapanlar uzman kişiler. Ancak araştırmada iki sakatlık var... Birisi araştırmayı yapanlar kamu oyunda taraflı kişiler olarak tanınıyor... İkincisi; araştırmada kullanılan denek sayısı 1174 kişidir. Bu sayı tüm  İstanbul’u temsil etmekte yeterli bir sayı değildir.
Araştırmada dikkat çeken en önemli soru “Bugün seçim olsa, geçen seçimde oy verdiğiniz partiye mi yoksa yeni veya başka bir partiye mi oy vermeyi düşünürsünüz” sorusudur.
Cevaplarda, AKP’ye oy verenlerin yalnızca yüzde 8.2’si başka partiye oy vereceğini söylemiştir... CHP’ye oy verenlerin yüzde 23’ü ise başka bir partiye oy vereceğini söylemiştir... Başka bir ifade ile CHP’ye oy veren 26 puanın 6 puanı artık CHP’ye oy vermeyeceğini söylemiştir. MHP’ye oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise daha yüksek, yüzde 30’dur.
 Bir diğer soru ise, “Önceki seçimlerde kendi partinizin liderini yetersiz bulduğunuz için başka bir partiye oy verdiniz mi” sorusuna karşı, AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 19.5’i Tayyip Erdoğan’ı beğenmediği için, CHP’lilerin yüzde 23.9’u Kemal Kılıçdaroğlu’nu beğenmediği için ve MHP’nin yüzde 36.7’si Devlet Bahçeli’yi  beğenmediği için başka partiye oy verdiğini  ifade etmiştir.
Deniz Baykal’ın genel başkan olduğu yıllarda, milletvekili adayı olduğu halde aday yapılmayan siyasilerle, yine aday yapılmayan bazı gazeteciler, Baykal’la olmaz, diyordu. Ancak partiye oy verenlerin tamamı aynı zamanda Deniz Baykal’ı da desteklerdi. Bu ankette CHP’ye oy veren her dört kişiden birisi, Kılıçdaroğlu nedeniyle başka partiye oy verdiğini söylemiştir.
Ankette, cevaplar arasında doğru bir ilişki var... Söz gelimi 12 Haziran seçimlerinde, AKP’ye oy verenlerin yüzde 8.1’i yanlış oy verdiğini  söylerken, CHP’ye oy verenlerin yüzde 16’sı yanlış oy verdiğini ve MHP’ye oy verenlerin ise yüzde 28.9’u yanlış oy verdiğini söylemiştir.
Yani, CHP’ye ve MHP’ye yanlış oy verdiğini söyleyenler oranı AKP’nin iki ve dört katı kadardır.
Ankette, CHP’lilerin bile Kılıçdaroğlu’nu yetersiz bulduğu ortaya çıkıyor.
CHP’lilerin yüzde 35’4’ü Kılıçdaroğlunu başarısız bulduğunu açıklamıştır.
Aynı şekilde CHP’de yeni  bir lidere ihtiyaç olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 45.1’dir. Neredeyse partinin yarısı yeni bir lider istiyor.
Kılıçdaroğlu’na neden bu kadar tepki var?
Delegelerin son kurultay talebindeki tutumu bile tek başına Kılıçdaroğlu’na olan tepkiyi, çok net olarak göstermeye yeterlidir. Kaldı ki devam eden il ve ilçe seçimlerinden taban çok mutlu değil. Hem demokratik uygulama yapılmıyor... Hem de parti belirli grupların partisi görünümü kazandı. Söz gelimi Elazığ’ın nüfusu 350 bindir. Nüfus içinde Alevi sayısı 50 bindir. CHP Elazığ Merkez İlçesi seçiminde iki başkan adayının ikisi de Alevi. Bu durum partinin bir kesime ait olması şeklindeki istismarlara yol açıyor ve partinin kamuoyunda sahiplenmesini önlüyor.
Kaldı ki kamuoyunda bu kanaat yeni değil. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilçesinden 4 milletvekili var. Eğer Kılıçdaroğlu genel başkan olmasaydı, aynı ilçeden 4 milletvekili olur muydu? Üstelik bu ilçeden, devleti  mahkemeye veren bir milletvekilini Kılıçdaroğlu’nun zorla getirdiğini herkes biliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları