CHP’de Anayasa sıkıyönetimi

CHP’de Anayasa sıkıyönetimi
Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi için bugün hem milletvekilleri hem de Parti Meclisi üyeleriyle bir araya gelecek.

AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifine ilişkin CHP, alarma geçti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün hem milletvekilleri hem de Parti Meclisi üyeleriyle bir araya gelecek ve anayasa değişikliği teklifi konusunda izlenecek yol haritası belirlenecek. CHP Grubu ve Parti Meclisi üyelerinin katılımıyla saat 13.00’de Parti Genel Merkezi’nde anayasa değişikliği teklifi gündemli grup toplantısı yapılacak. Toplantıda teklif masaya yatıralacak ve bu konuda önce komisyonda sonra daMeclis Genel kturulu’nda nasıl hareket edeceği belirlenecek. Referandum kararı çıkması durumunda da halka bu teklifin sakıncalarının anlatılması konusunda izlenecek yol masaya yatırılacak.

Gelecek oylanacak

Bu arada, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, teklife ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uğur Bayraktutan, “Teklifin 20’inci maddesiyle anayasaya eklenen geçici 21’inci maddede mahalli idareler ve milletvekilleri seçim tarihleri de yer alıyor. Bunu AKP buraya milletvekilleri için bilerek koyuyor. Unutmayalım ki siyasi geleceğimizi değil, ülkemizin geleceğini oylayacağız. Bu büyük bir sorumluluk” dedi. AKP’nin partili cumhurbaşkanlığı adı altında getirdiği teklifin TBMM’den geçerek referanduma gitmesi için her türlü önlemi aldığını kaydeden Bayraktutan şunları söyledi: “Bu konuda amacına ulaşmak için de her şeyi yapmaya hazır. Anayasa Değişiklik Teklifi’ne öyle bir madde koymuşlar ki milletvekillerine adeta ahlaksız teklif yapıyorlar. Mahalli idareler ve milletvekili seçim tarihleri belli. Geçici 21’inci madde ile aslında AKP’nin ne yapmak istediği açıkça ortaya çıktı. Kendi partisine uyarı yapıyor. Geçirmezseniz erken seçim var demeye getiriyor. Böylelikle önlemi baştan almak istiyor. Böyle anayasa değişikliği olur mu?”

Sorumluluk büyük

Milletvekillerine komisyon çalışmalarında ve Genel Kurul aşamasında büyük sorumluluk düştüğünün altını çizen Bayraktutan, “Şunu kimse unutmamalı siyasiler kendi geleceklerini değil, Türkiye’yi oylayacaklar. Her zaman dediğim gibi biz Mustafa Kemal Atatürk’ün milletvekilleriyiz. Bu sorumlulukla hareket etmeliyiz. Eğer buna evet oyu çıkar ve referanduma giderse oradan da olası bir evet sonucu çıktığında Türkiye’nin geleceğini riske atarız. Bunu unutmadan sorumluluk içinde hareket etmeliyiz” diye konuştu.

HDP’nin amacı

belli AKP’nin yanında HDP’nin tavrının da tartışmalı olduğuna değinen Bayrak tutan, sözlerini şöyle tamamladı: “HDP’nin nasıl bir siyasi parti olduğu belli. Türkiye için düşündüğü sistem de belli. Bu nedenle AKP’nin getirdiği bu teklif karşısında net bir hayır teklifi ortaya koyacağını beklemiyorum. Başlangıçta oradan çıkmıştı bu anlayış. Bu nedenle bizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor.”

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş