CHP’den Silivri’ye

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Komplo kasetin baştan sona kurgu olduğu delilleriyle bilimsel olarak ortaya kondu ama 10 gün sonra... Kimilerine göre tabiat boşluğu kabul etmediği için CHP’deki istifa depreminin ardından Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hesapları alt üst etti. Kimilerine göre ise çok önceden kurgulanmış plan dakika dakika yerine getirilirken Baykal ekibinin yapabileceği bir şey yoktu. Bu plan daha çok su kaldırır özdeyişinde olduğu gibi bu hadise üzerine yorumlar, aylar hatta yıllar boyu devam eder. Açılım planını yerine getirebilmek için en önemli engel olan Deniz Baykal’ı memleketi Antalya sahillerine gönderemeyenler halen diken üzerinde. Cumartesi(bugün) günü atlatılmış olsa da parti yönetim organlarının belirleneceği Pazar(yarın) günü için kabus devam ediyor. Örgüte hakim sanılan Önder Sav’ın Baykal’a sırtından sapladığı hançer kongre sandığında kendi yüreğinden çıkabilir. Tabii Kılıçdaroğlu verdiği ilk sözü yerine getirip çarşaf liste çıkarırsa.
Sayın Baykal’ın yıllardır kol kanat gerip koruduğu Önder Sav ve politbürosuna zaten bileyli olan delege listede korkunç kesikler atmaya kararlı. Bu yöntem Sav’a haddini bildirmekten ziyade silinmek istenen Baykal’ın mührünün göstergesi, partilinin intikamı olacaktır.
Kırgınlığını açıkça ifade etmekten çekinmeyen Deniz Baykal’ın bundan sonra ne yapacağı başkent kulislerinde dedikodu olarak yayılsa da, işin gerçeği kongreye asla müdahil olmayacağı yönünde.
“Eleştirileri başım üstüne” diyerek parti tabanının öfkesini yatıştırmaya gayret eden Kılıçdaroğlu’na gelince. Sözlerini tutamayacağı daha kongre öncesinden belli olmaya başladı bile. Televizyon programlarında ve gazetelere verdiği demeçte kongre öncesi Sayın Baykal ile görüşeceğim beyanı şu saate kadar havada kalmış görünüyor. Nezaketini bildiğimiz Kılıçdaroğlu’nu kongre gününe kadar Baykal’dan uzak tutan sebep karizmayı çizdirmemesi mi yoksa emanetçi pozisyonuna girmemesi mi? Bana göre asıl sebep Sayın Baykal’ın “Partiyi Atatürk’ün çizgisinden sakın saptırma” uyarısından çekiniyor ve Baykal karşıtlarına mesaj gönderirken liste oluşumuna gölge düşmesini istemiyor. Daha ötesi Kılıçdaroğlu’nun arkasındaki güçler tıpkı Deniz Baykal’ın Salı günü TBMM grubunda yapacağı çok önemli konuşmayı aday ilanı ile engelledikleri gibi Kemal Bey’in Baykal’ı ziyaretinin de önünü kesiyorlar.
Hafızası son derece sağlam olan Baykal bütün bunları unutup bir kenara çekilir mi? Bir süre gelişmeleri izledikten sonra başta referandum süreci olmak üzere CHP’nin mitinglerine katılmaktan geri durmayacaktır. Tıpkı istifasının arkasından dönen dolaplardan rahatsızlığını ifade ettiği gibi yeni yönetimin yapabileceği hataları kamuoyu önünde açıkça eleştirerek uyarıda bulunacak, dahası parti tabanını bilgilendirerek örgüte sahip çıkmalarını sağlayacaktır.
Evet ok yaydan çıkmıştır. Gazi’nin 6 okunun kaçının sadakta unutulduğu ya da kırıldığını zaman gösterecek. Biz bu sütunlardan endişelerimizi ve temennilerimizi dile getirerek uyarı görevimizi yapmış olacağız. Gelelim bunca yoğun gündemde unutulup giden Silivri duruşmalarına. Bakalım Kılıçdaroğlu açık yüreklilikle “Ben bu davanın avukatıyım” diyebilecek mi? Sayın Baykal’ın duruşmaları takip etmekle görevlendirdiği CHP heyeti 1., 2. ayrımı yapmadan Silivri’deki mahkemede yerini alacak mı?
Söz Silivri’den açılmışken uzun süredir planladığım Silivri ziyaretini gerçekleştirdim. Çifte standardın en bariz olduğu duruşmayı izliyorum. Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük, Mehmet Zekeriya Öztürk ve Doğu Perinçek ile arkadaşlarının savunma ve tahliye taleplerini dinleyeceğim. Çoğu kişinin Guantanamo benezetmesi yaptığı Silivri’deki izlenimlerimizi paylaşmak üzere ülkü ile kalın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları