CHP'li Aksünger: Vatandaşı değil, teröristi izleyin

CHP'li Aksünger: Vatandaşı değil, teröristi izleyin
CHP’li Erdal Aksünger, “Gelişmiş yazılımlarla terör örgütlerini takip etmeniz gerekirken vatandaşı izlerseniz, o zaman ciddi sorunlar birbiri ardına gelir” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türk Telekom’un yazılımları bir kez daha tartışma yarattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger her iki kurumun yazılımlarının vatandaşın özel hayatını takip edebilecek nitelikte olduğunu belirterek, “Mesele bu değil ki. Yeni yazılımlar oldu ne olacak? Burada hangi amaçla kullanıldığına bakarsınız. Yani yazılımlarla vatandaşı çok rahat takip edebilirsiniz. Bunu yapmak mı mesele yoksa IŞİD, PKK gibi terör örgütlerini yakından takip edip faaliyetlerinin önüne geçebilmek mi? Terör örgütlerini takip etmeniz gerekirken, vatandaşı takip ederseniz, o zaman ciddi sorunlar birbiri ardına gelir” dedi.

ULUSAL GÜVENLİK BOYUTU

Sanal ortamda yazılımlarla vatandaşın özel hayatını takip etmeye olarak veren imkan ve kabiliyette yazılımların olduğunu kaydeden Aksünger, şöyle konuştu: “Bu açık açık haber alma özgürlüğü, haberleşme özgürlüğünün, ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali anlamına gelir. Bu noktada ayrıca bir teknolojik alt yapıya ihtiyaç da yok. Ön izleme ve dinleme diye bir düzenleme var zaten yasal olarak. Bunları yapabiliyorsunuz. Bir suç unsuru varsa, suçun işlenmesi öngörülüyor ve izleniyorsa, suçun önlenmesine dönükse bunda bir problem yok. Mesele zaten bunlar eğil. Mesele teknolojinin gelişmişliği, niyet kadar, hukukun dışına çıkılması sorunu. Hukukun dışına çıktığınız andan itibaren büyük sorunlar doğuyor. Bunların olması zaten toplumda güvensizlik yaratıyor.” Meselenin ulusal güvenlik boyutunun apayrı bir şey olduğunu belirten Aksünger, “Vatandaş ile değil, terör örgütleri ile uğraşmak gerekiyor. PKK ve IŞİD gibi Türkiye’de potansiyeli olan terör örgütlerinin takip edilmesi gerekir. Bunun için bilgi toplanmalı, sanal ortamdaki hareketleri takip edilmeli. Siz bunu bırakıp da ya da bunu yapamayıp da vatandaşı takip etmeye başlarsanız bambaşka bir tablo çıkıyor ortaya. Tersine vatandaşı koruyup, ulusal güvenliğiniz adına önlem almak için düzenleme ve teknolojik gelişim anlam kazanıyor” diye konuştu.

NASIL KULLANILDIĞI ÖNEMLİ

Kurumlardaki yazılımların2 senedir var olduğunu ve sürekli yenilendiğini belirten Aksünger, “Bu yazılımlar 2 senedir var ve sürekli yenileniyor. Mesele yazılımların yenilenmesi meselesi de değil. Burada nasıl kullanıldığı önemli. Bu yazılımların önleme tedbirleri için kullanılması için gerekli düzenleme mevcut. Yasa dışına çıkıldığı zaman sorun oluyor. İstihbarat zaten bunları yapmalı. Ancak siz sosyal medyada muhalefet yaptı diye vatandaşları suçlarsanız, sadece karşı çıktığı için bir insana yasal işlem yaparsanız olmaz. 65 yaşındaki bir insanın ki cep telefonu kullanmasını bildiği bile şüpheli, başka yazılımlar var deyip onu gözaltına alırsanız sorun burada çıkıyor. Mesele terör örgütlerinin ne yaptığını bilmek” diye konuştu. Teknolojik alt yapıların yenilenmesi noktasına karşı olmadıklarını kaydeden Aksünger, “Elbette teknolojik alt yapılar yenilecek ve özellikle eğitimde kullanılacak. Buna bir itirazımız yok. Ancak IPN numaralarından vatandaşın takip edilmesi olmaz. Teröristi takip edin. Onlara dikkat edin. Terörist yapılanmalar bunu kırar yeni yollar bulur. Gerekirse sanal ortamı kullanmaz başka türlü eylem yapar. Bunları istihbarat birimleri zaten bilir” diye konuştu.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş