CHP'li Alpay Antmen: "Anayasa'ya aykırılık sürüyor"

CHP'li Alpay Antmen: "Anayasa'ya aykırılık sürüyor"
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, OHAL'in ardından Anayasa'ya aykırı kararların devam ettiğini söyledi.

Fatih ERBOZ / ANKARA

AKP'nin TBMM'ye sunduğu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, OHAL sonrası dönemde valilere getirilen yetkiler başta olmak üzere birçok konuda tartışmalara neden oldu.

CHP Milletvekili Alpay Antmen, AKP'nin 3 ay sürelerle uzattığı OHAL kurallarını getirdikleri maddelerle üç yıla çıkartmak niyetinde olduğunu  ifade etti.

"Artık TBMM'ye gelmeden OHAL kurallarını dayatmak niyetindeler" diyen Antmen, şöyle dedi:

"Valilere anayasaya, ayrıca yerleşme özgürlükleri kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı yetkiler vermek istiyorlar. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine sübjektif hükümler getirmek istiyorlar. Ceza Muhakemeleri Kanunu'ndaki gözaltından, toplantı hak ve hürriyetlerine kadar birçok düzenleme yapmak istiyorlar bu kanun teklifiyle. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırılıklar söz konusu.

Siyasi iktidar hiçbir mahkeme kararı olmadan insanları işlerinden atma yetkisini almak istiyor. Yeni getirilen düzenlemede suç işlediğinden şüphelenildiğinden, suç işleyen kişinin eşi, çocuklarının pasaportu ve malvarlıkları, bunların hepsi kanunla düzenlenir anayasanın özüne aykırı olmamak üzere. Ayrıca cezaların şahsiliği ilkesini de göz ardı etmemek gerekir. Cumhurbaşkanı 5 No'lu kararname yayınladı. Devlet Denetleme Kurumu'nu içeriyor bu kararname. Bu konuda bir kanun varken böyle bir kararname çıkartılamaz."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş