CHP'li Erdoğdu kavganın belgelerini Meclis duvarına astı

CHP'li Erdoğdu kavganın belgelerini Meclis duvarına astı
“İktidarın İsrail lobisine 67 milyon dolar verdiğini” iddia eden CHP’li Erdoğdu, kendisinden bu iddianın ispatlanmasını isteyen AKP’li Oğan’a konuya ilişkin belgeleri Meclis duvarına asarak yanıt verdi.

Ahmet Hakan’ın geçtiğimiz çarşamba günü CNN Türk’te sunduğu “Tarafsız Bölge” programında CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “AKP’nin ABD’deki İsrail lobisine 67 milyon dolar verdiğini” iddia etmesi üzerine, AKP’li Ayhan Oğan, iddianın ispat edilmesini istemiş, yaşanan tartışma sehpaların kırılmasına kadar büyümüştü. Bunun üzerine CHP’li Erdoğan, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin belgeleri Meclis duvarına asarak Ayhan Oğan’a yanıt verdi, AKP’nin İsrail ve Filistin politikalarını sert bir dille eleştirdi. Erdoğdu, bu konuda hükümetin çelişki içinde bulunduğunu belirterek, beraberinde getirdiği ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı internet sitesinden alındığını aktardığı bazı belgeleri toplantı salonunun duvarına astı. Söz konusu belgelerin tarihsel bir ikiyüzlülüğü ortaya koyduğunu öne süren Erdoğdu, şunları söyledi:

Yıllarca malzeme yapıldı

“İçinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu Mavi Marmara gemisi İsrail’e doğru yola çıkarılmış, İsrail’in hukuka ve vicdana aykırı müdahalesi sonucunda orada vatandaşlarımızı kaybetmiş durumdayız. Bu mesele dış politikaya yıllar yılı malzeme edildi. Oysa ‘one münit’ kriziyle İsrail devleti ile çatışma halinde gösteren Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler bu belgelerle AKP’nin İsrail yanlısı olduğunu ispatlayabilmek için lobi şirketlerine 63 milyon doları Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden ödemiştir. Bu tutarın daha sonra arttığını da tahmin ediyoruz.”

Reddedilmez belgele

ABD hukukuna göre, ülke içinde lobi yapan şirketlerin kim adına ve ne için lobi yaptıklarını ve ne kadar ücret aldıklarını açıklamak zorunda olduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Bu arkamda görmüş olduğunuz belgeler Türkiye’de yıllardır devam eden bir iki yüzlülüğün Meclis duvarına asılmış reddedilemez belgeleridir” ifadelerini kullandı. Aykut Erdoğdu, bu konuda geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda tartıştığı AKP’li milletvekilinden değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’ndan bir açıklama beklediğini bildirdi.

Zihinlerini biliyoruz

Toplantıda bir gazetecinin yeni anayasada Cumhurbaşkanı’nın yemininin değişeceğine yönelik haberlerin yapıldığını hatırlatarak, bu konuda düşüncesini sorması üzerine Erdoğdu, bu ülkenin tamamının gönlünden Mustafa Kemal Atatürk’ün sevgisinin silinemeyeceğini kaydetti. AKP yetkililerinden bir açıklama gelmeden bu konuda bir şey söylemeyi doğru bulmadığını ifade eden Erdoğdu, “Önce birilerine yazdırmış, birkaç adım atmışlardır. Halkın ağır tepkisi geldiğinde de genelde geri adım atmışlardır. Bunların Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet düzeniyle alakalı zihinlerini biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bilun Çelik - ANKARA

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş