CHP'li Gaytancıoğlu: "Vatandaş tefecinin eline düştü"

CHP'li Gaytancıoğlu: "Vatandaş tefecinin eline düştü"
Borçlarını ödeyemeyen kişi sayısında artış olduğuna dikkat çeken CHP'li Gaytancıoğlu, "Yasal yollarla kredi bulamayan yurttaşlar maalesef "tefeci" denilen kötü niyetli kişi ve kurumların ağına düşmektedir" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, "2018 yılı Mart ayı sonu bilgilere göre, borçlarını ödeyemeyen 3 milyon 100 bin kişi yasal takiptedir" dedi.

Gaytancıoğlu şunları söyledi: "Ödemelerin gerçekleştirilebilmesi için birçok yöntemlere başvuran yurttaşlarımızın birçoğu evlerini, araçlarını ipotek ettirmişlerdir. Yine milyonlarca vatandaşımız borçlarını düzenli ödeyemedikleri için icra dairelerinde ve mahkemelerde uğraş vermektedir. Maalesef 25 milyonu aşkın vatandaşımız icralık olmuştur. Bankaların tüketicilerin kredi taleplerini geçmiş ödeme davranışlarına göre değerlendirmesi yani kredi siciline göre onay vermesi birçok tüketicinin kredi alamamasına neden olmaktadır. Sözde kredi danışmanlık şirketleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkisine sahip olduklarını söyleyerek vatandaşları yanıltmaktadırlar. Bu sistem düpedüz yeni bir tefecilik modelidir ve bankacılık sisteminin de içinde bulunduğu yönünde bilgilerin yer alması da konunun ciddi bir biçimde araştırılmasının gerektiğini göstermektedir."

Bankaların tüketicinin kredi siciline göre kredi vermesinden dolayı bir çok vatandaşın kredi çekemediğini ifade eden Gaytancıoğlu, "Yasal yollarla kredi bulamayan yurttaşlar maalesef "tefeci" denilen kötü niyetli kişi ve kurumların ağına düşmektedir" dedi.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş