CHP'li Tezcan: Diktatörlüğe hayır diyeceğiz

CHP'li Tezcan: Diktatörlüğe hayır diyeceğiz
Türkiye’nin şu anda güçlü bir parlamenter sisteme ihtiyacı olduğunu belirten CHP’li Tezcan “Başkanlık sistemi, bu ülkeye diktatörlükten başka hiçbir şey getirmez ” dedi

CHP, başkanlık sistemine ilişkin tartışmaların yeniden alevlenmesinin ardından, bu sisteme karşı parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi yönündeki anlayışını kamuoyuna anlatacak. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Bizim tavrımız net. Parlamenter sisteme taraftarız. Başkanlık sistemine karşıyız. Bu konuda anayasa değişikliğiyle ilgili öneri gelirse buna ‘hayır’ deriz. AKP, 316’nın üzerini nereden tamamlamak istiyorsa oradan tamamlasın” dedi. Türkiye’nin şu anda başkanlık sistemine değil, güçlü bir parlamenter sisteme ihtiyacı olduğunu belirten Tezcan şunları söyledi: “Türkiye’nin önünü açacak sistem parlamenter demokrasinin güçlendirilmesidir. Şu anda eksik, aksak yürüyen sistem parlamenter demokrasinin bozulmasından kaynaklanıyor. Bunun düzeltilmesi lazım. Başkanlık sisteminin Türkiye’ye diktatörlükten başka getireceği bir şey yoktur. Arzu edilen tablo da budur. Diğer siyasi partiler tarafından yapılan açıklamalar sonucunda görülüyor ki, bilerek ya da bilmeyerek bir pas atma durumu söz konusudur.”

Hesabını verirler

Mini anayasa paketi üzerinde bir liderler görüşmesi olmadan Devlet Bahçeli’nin çıkışının merak konusu olduğuna da değinen CHP’li Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki süreç ortaya çıkaracak bunu. Bilemeyiz bunun nedenini. AKP 330’u bulursa referandum olur. Zaten bu işaret ediliyor, ilginç olan bu. Referandum için birinci eşiğin geçilmesi gerekiyor, demek ki 330’u bulacağına dair bir beklenti var. Görünen bu. Türkiye hızla normalleşmesini beklediğimiz bir yerde sadece kişisel ihtiyaçlara dayalı, anayasa ve rejim oylaması yapacaksa siyasi noktada verilecek hesabı olanlar bunun hesabını verirler. Biz Türkiye’yi başkanlık macerasına sürükleyen parti olmayız.”

İlk baraj TBMM’de

Öncelikle referandum sayısının bulunmasının önem taşıdığına dikkat çeken Tezcan, “Referandum için 330 sayısının ön görülmesi gerek. Ben milletin geçit vereceğine ihtimal vermiyorum. Birinci baraj, parlamentodan her şeye rağmen 330’u bulmaz diye düşünüyorum. Bulursa da milletten geçmez. Bundan millet memnun mu, bu bambaşka bir konu” diye konuştu. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Komisyonu konusunda da somut bir teklif gelmediğini anlatan Tezcan sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun da içeriğini tam olarak bilemiyoruz. Sadece bir komisyondan bahsettiler, ne olduğunu bilmiyoruz. Şu anda direkt olarak TBMM Genel Kurulu’na gelebilir ama ‘Komisyona gerek yok’ demek doğru olmaz. Önce teklif gelmeli. Ger- çekten Kanun Hükmünde Kararnameleri hukuk eksenine çekmek konusunda bir niyetleri var mı, bunların hepsini ancak teklif ortaya çıktığında görebiliriz.”

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş