CHP’li Yarkadaş: “AKP üyeleri hakim olarak atanıyor”

CHP’li Yarkadaş: “AKP üyeleri hakim olarak atanıyor”
CHP İstanbul Milletvekili Yarkadaş, hakim atamalarında usulsüzlük yapıldığını iddia ederek “Atanan 1341 hakimin yüzde 90’ı AKP üyesi” açıklaması yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, yapılan son hakim atamaları ile ilgili gündeme bomba gibi düşen açıklamalar yaptı. Yarkadaş, yeni atanan 1341 hakimin yüzde 90’ının AKP üyesi olduğunu öne sürdü.

"PARTİLİ HAKİMLİK, ADALETİN ÖLÜM FERMANI DEMEKTİR"

Cezaevindeki 154 gazetecinin bir çoğunun, “partili hakimler” tarafından yargılanacağına dikkat çeken Yarkadaş, “Partili Cumhurbaşkanı’nın ardından, Partili Hakimlik kurumuna geçtik. AKP, 24 Nisan’da atanan 1341 hakimin yüzde 90’ını il ve ilçe teşkilatlarından seçti” dedi.

Yarkadaş, “Partili Hakimlik, adaletin ölüm fermanı demektir. Atanan 1341 hakimin yüzde 90’ının AKP üyelerinden seçilmesi, adalet tabutuna çakılan son çividir. Artık AKP’li olmayan hiçbir yurttaşımız, yargı kurumlarından adalet beklemesin” diye konuştu.

"BAŞDANIŞMANIN KIZI HAKİM YAPILDI"

AKP il ve ilçe yöneticilerinden oluşan yeni hakimlerin listesini geride bıraktığımız günlerde açıkladığını belirten Yarkadaş, basın toplantısında “Size yeni 30 isim daha açıklayacağım” dedi. Yarkadaş, “Örneğin Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanının kızı 24 Nisan’da hakim yapılmış” dedi.

“PUANLARINI BİLMEK İSTİYORUZ’

Yarkadaş, “Mesleki yeteneklerine ilişkin bir eleştirimiz yok. Kendilerini tanımıyorum. Ancak Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, bu isimlerin kaç puan aldığını açıklamak zorundadır” diye konuştu. Yarkadaş, sınavın iptali için Avukatı Turan Aydoğan’ın dava açtığını da söyledi.

"PARTİLİ HAKİMLİK KURULUYOR"

Yazılı sınavdaki 70 puan şartının KHK yoluyla kaldırıldığını belirten Yarkadaş, “Sınavda 80, 90, 92 puan aldığı halde, 45 saniye süren mülakatta elenen tam 3000 kişinin hakkını arıyoruz” dedi. “45 saniyede mesleki yeterliliği nasıl ölçtünüz?” diye soran Yarkadaş, sözlerini elindeki listeyi okuyarak sürdürdü.

"ELİMDEKİ LİSTENİN TAMAMI AKP ÜYESİ"

“Elimdeki liste, Partili Hakimlik kurumunun tesis edildiğini gösteriyor. Yolu AKP’den geçmeyen hiç kimse, artık hakim olamıyor. Bakın; Giresun’da sınava on kişi giriyor ve dokuz kişi kazanıyor. Bu 9 kişinin tamamı AKP yöneticisi ya da aktif üyesi…

"ORGANİZE BİR ÇALIŞMA"

Yarkadaş, “Bu kadar çok AKP’li ismin bir araya gelmesi tesadüften öte organize bir çalışma yapıldığının en açık işareti” diye konuştu. CHP’li vekil, “Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, 26 Aralık’ta yapılan, 24 Nisan tarihinde ise açıklanan sınav sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmalıdır” çağrısında da bulundu.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı ise Yarkadaş’ın beyanlarının ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Avukatlık mesleğinden  adli yargı hakim ve savcılığı ile idari yargı hakimliği sınavına giriş şartlarını taşıyanlar arasından ÖSYM tarafından yazılı yarışma sınavı yapılmış, yazılı yarışma sınavını kazananlardan kanunda öngörülen sayıda aday mülakat sınavına çağrılırken, mülakat sınavında başarılı olanların sonuçları ilan edilmiştir.  

Mülakat sonucunda yapılan değerlendirmeler kanunun öngördüğü esaslara göre yapılmıştır. Sınava katılanların siyasi görüşleri ve eğilimleri değil sadece kanunun öngördüğü esaslara göre değerlendirmeler yapılmıştır.

Yapılan mülakat sonuçlarına göre Avukatlık-Adli yargıda ve Avukatlık-İdari yargıda toplam 1343 kişi başarılı olmuştur. "900 hakim alındı" iddiası gerçek dışıdır.

"900 hakim alındı 800'ü AKP'li çıktı" iddiası ise gerçekleri saptırmaya yönelik bir iftiradır.

Ayrıca; iddia edildiği gibi “Hâkimlerin Adalet Bakanlığı tarafından gayrı resmi mülakata alındığı” iddiası tamamen asparagastır.

Gerçek dışı iddiaların maksatlı olarak gündeme getirilmesi kamuoyunda algı oluşturmaya yöneliktir.”

İlgili Haberler
Kocasakal: "16 Nisan'da anayasal sisteme karşı sessiz darbe gerçekleşmiştir"HSYK’dan o hakimin kitabına soruşturma!HSK'ya üyelik başvuruları başladı
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş