CHP’liler niye ağlıyor?

A+A-
Hasan DEMİR

Baykal’ın istifası CHP’lileri gözyaşına boğdu. Oysa Baykal CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa ederek o iğrenç kaseti oluşturan ve servis edenlerin ellerinde patladı; onun içindir ki asıl ağlaması gerekenler korsan kasetçiler.
Yani ben, kaseti hazırlayanlar için maksat hâsıl oldu diyenlerden değilim. Çünkü maksat CHP’nin başından Baykal’ı uzaklaştırmak değil, yıpranış bir Baykal’la referandum ve seçimlere gitmekti. İşte Baykal bu oyunu bozdu. Tabi oyunun bozulmasına “şimdilik” kaydını düşmek de gerekiyor. Esas olan hem Baykal’ın istifadan sonra sergileyeceği tavır hem de CHP teşkilâtının bu istifanın arkasından yaşayacağı şok ve o şokun getireceği değişim.
Meselenin bu noktaya gelişinde olduğu gibi sürecin bu dakikasından itibarenki seyrinde de pek çok faktör devreye girecek ve CHP’yi AKP’nin bugüne kadar uyguladığı sürecin devamını sağlayacak ama halkta bütün olup bitenler AKP’ye muhalefet ediyor algısı oluşturacak bir ana muhalefet partisine dönüştürme gayreti başlayacaktır.
Yani ABD devrede olacaktır, Büyük Ortadoğu Projesi ile Diyalog aktörlerii ve tabi AB devrede olacaktır. CHP gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinde alın teri olan bir partinin Türkiye sathına yayılmış teşkilatları ve tabi onların gönüllerindeki Genel Başkanları olarak Deniz Baykal’ın bundan sonra asıl hedefleri işte bu sürecin sağlıklı bir şekilde gayri milli unsurların bu hedeflerini denize dökmek olmalıdır. Baykal kendini CHP Genel Başkanlığı ve Başbakanlığa değil Çankaya’ya ayırmalıdır.
Dikkat buyurun ilk defa CHP Türkiye’nin gündemini tek başına ve tamamıyla tespit etmiştir. Bugüne kadar ülke gündemini ya AKP, ya PKK terörü, ya Öcalan, ya KCK , ya Ergenokon iddiaları tespit ve tayin ediyordu. Parti önderleri ve teşkilat CHP’nin istemeyerek de olsa belirlediği bu gündemi parti ve ülke yararını çoğaltarak elden kaçırmazsa, Türkiye için CHP, CHP için de Türkiye bir tarihi fırsat haline dönüşebilir.
Yani CHP için Türkiye’yi direkten çevirme, uçurumdan kurtarma gibi bir fırsat doğmuştur. Bu fırsat duygusallığa, bu fırsat şahsi hırs ve menfaatlere tevil edilmemelidir. Peki bu nasıl olacak diyorsanız elbette bunu biz bilemeyiz. Doğrusu Baykal’ın istifası az da olsa bekleniyor olmasına rağmen bizler için de bir şok teşkil ettiği için bu konuda zihnen de hazırlıklı değiliz.
Türkiye’nin gözü CHP Genel
Merkezi’nde.
ABD’sinden AB’sine, CIA’sından MOSSAD’ına, MI6’sından PKK ve
Öcalan’ına, Irak’ın kuzeyinden NATO
Karargâhına kadar dünyanın gözü CHP Genel Merkezi’nde ve yapılacak olan
kurultayda.
Deriz ve dileriz ki..
CHP bunu heder etmesin.
Allah yardımcıları olsun.
CHP’nin ve Türkiye’nin..
Demek ki CHP’liler için süreç ağlama süreci değil, aklıselim sürecidir.
Kendilerinin de Türkiye’nin de, hatta
bölge için istikrarlı bir gelecek için de,
ihtiyaç olan budur.
Bir de şunu söylemek istiyorum.
CHP, AKP’nin hazırladığı anayasa paketini yargıya götürmemelidir.
Yargı bu işi CHP’nin istediği gibi sonuçlandırmazsa bu CHP için bir başarısızlık olur. CHP’nin beklediği gibi sonuçlandırırsa bu da AKP için ilk genel seçimlerde en az bir yüzde 10 artı sağlar ve CHP eline aldığı Türkiye’nin gündemini belirleyen parti olma özelliğini yine AKP’ye kaptırır

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları