CIA'nın yeni darbe yöntemi ve Obama'nın köpek tercihi!

A+A-
Arslan BULUT

Amerikan kaynaklı mali krizin dünyaya yansımaları konusunda dün iki aleni tehdit ortaya çıktı. Birincisi CIA’nın yeni Başkanı Leon Panetta, Arjantin, Ekvador ve Venezuela gibi ülkelerin ekonomik açıdan çok kötü durumda olduklarını ifade ederek, küresel krizin de etkisiyle bu ülkelerde istikrarsızlık oluşabileceğini söyledi! 
Panetta, ilk basın toplantısında  “bir istihbarat kuruluşu olarak tüm dünyadaki genel ekonomik durgunluğun etkilerine özellikle dikkat etmeleri gerektiğini”  belirterek ekonomik şartların Çin, Rusya ve diğer ülkelerin dış politikalarını nasıl etkilediğinin CIA tarafından bilinmesi gerektiğini de kaydetti.
Bu açıklama, CIA’nın artık ekonomik krizi, darbe yöntemi olarak kullanabileceğini gösteriyor.

* * *

İkinci tehdit ise doğrudan Türkiye’ye yönelik! Amerikalılar, Türkiye söz konusu olunca CIA yerine, ekonomik kurumları kullanıyor. Nitekim Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau’yu konuşturmayı tercih ettiler.  Zachau, Türkiye’de büyümenin yavaşlayıp, işsizliğin artacağını belirterek  “Türkiye’nin emek gücü artmaya devam edecek. Daha düşük bir ekonomik büyüme yaşanacak ve daha da artan bir istihdam sıkıntısı yaşanacak, işsizlik olacak, 2001’deki krizden daha büyük bir kriz yaşanacak. Genç işçilerin dörtte biri işsiz kalacak, aslında çok iyimser bir ortamda bile 2009’un ikinci yarısında ekonomik krizin iyileşmesi durumunda bile işsizlik ve atıl işçilerin oranı 2009 ve 2010’da artmaya devam edecek. Özellikle 2010’da artmaya devam edecek. Çünkü o kadar fazla sayıda genç işçi bu işsizler ordusuna katılıyor. Bunun önünü almak mümkün olmayacak”  dedi.
“Peki riski nasıl azaltacağız?”  diye soran Zachau, makro ekonomik politikaların uygulanması, bunların devam ettirilmesinin can alıcı derecede önem taşıdığını belirtti.
Makro ekonomik politikalardan kastı, Dünya Bankası ve IMF’nin emirleri oluyor!

* * *


Kırgızistan’daki askeri üssünü kaybeden ABD, Türkiye’yi gündemine aldı ve Ankara’ya seferler başlattı! Obama, Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’ı Ankara’ya gönderdi. Mitchell, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğini umduğunu bildirdi.
Mitchell, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonunda Türkiye’nin İsrail ve Filistin arasında kalıcı barış sağlanması için önemli rol oynayabileceğini vurgulayarak,  “Bölgedeki tüm ülkelerin güvenliği ve refahı için birlikte çalışmak istiyoruz”  dedi.  
Eee, eşbaşkanlık görevinin gereğini yerine getirmek lâzım!
ABD Başkan Yardımcısı Biden ise Obama’nın Irak’tan asker çekme konusundaki kararının ayrıntılarını açıklayabileceğini söyledi. Plana göre, asker çekme operasyonu, 19 ay sürecek. Çekilmenin Türkiye topraklarından yapılması için Ankara sıkıştırılıyor. Amerikan askerlerinin ağır silahları ile birlikte, Güneydoğu Anadolu toprakları üzerinden İncirlik Üssü’ne ve İskenderun Körfezi’ne kadar uzanan bir hat üzerinden geçmesi söz konusu!

* * *


Bu arada, ajanslar, önemli bir haber daha iletti:
“Beyaz Saray’ın yeni sahibi Michelle Obama, Başkan Obama’nın seçim kampanyası sırasında kızlarına söz verdiği köpeğin cinsinin Portekiz su köpeği olacağını açıkladı.”
Habere bir de not eklenmiş:
 “ABD’de Calvin Coolidge’in 1923’te seçilmesinden beri bütün Amerikan başkanlarının en az bir köpeği olduğu biliniyor.”
Tayyip Erdoğan, köşe yazarlarının köpekleri ile yatıp kalktığından şikâyet edeceğine Obama’nın çocuklarına bir köpek hediye edebilirdi değil mi?
Bekir Coşkun’dan rica etse, yavrulardan birini feda edebilirdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları