"Çiftçi borç batağında"

"Çiftçi borç batağında"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, çiftçilerin kamu borçlarının yeniden yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, çiftçilerin kamu borçlarının faizlerinin silinmesi için TBMM'ye kanun teklifi verdi. Kanun teklifinin, ‘genel gerekçe’ bölümünde, ülkemiz tarımının en önemli sorununu, ‘İthal girdiye bağımlılık’ olarak özetleyen Girgin, çiftçilerin topraktan uzaklaştığını belirtti.

ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA!

Çiftçilerin borç batağında olduğunu belirten Girgin, “Çiftçimizi topraktan uzaklaştıran, tarımsal üretimimizi düşüren nedenlerin başında çiftçilerimize dert olan borçlar ve ipotekler gelmektedir. Bugün tapusu üzerine ipotek konulan kişi sayısı 1 milyon 964 bin. 2018 yılı sonu tarihi itibariyle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi 2 milyon 103 bin kişi olduğuna göre; çiftçimizin yüzde 93,3’ünün borcu nedeniyle tarlasında, bağında, bahçesinde ipotek var” dedi.

ÇİFTÇİ SAYISINDA DÜŞÜŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Çiftçilerin 160 milyar lirayı aşan borcunun olduğu kaydeden Girgin, “2002 yılında 2,6 milyon çiftçimiz vardı. 2,6 milyon çiftçinin o günkü borcu 2,5 milyar TL idi. 2018 yılı sonu itibariyle çiftçi sayımız 2,1 milyona düştü. Buna rağmen çiftçinin bugün bankalara 102 milyar 133 milyon 541 bin TL borcu bulunmaktadır. 2018 yılında çiftçi başına 48 bin 548 TL borç düşmektedir. Tarım kredi kooperatifine olan borçların da 14 milyar TL olduğu bilinmektedir. Üstelik çiftçinin mazot, gübre, tohum ve alet-ekipman bayilerine olan borcunu da eklediğimizde çiftçimizin 160 milyar lirayı aşan borcu var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş