Çiftçi üvey evlat mı?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu’nda Başbakan Davutoğlu, kendi iktidarlarında tarım üretiminin arttığını, oysa ki önceki dönemde, Kılıçdaroğlu’nun bakanlık teklif ettiği Kemal Derviş’in çiftçilere desteği kaldırmayı planladığını söyledi.

Kılıçdaroğlu ise  “Tarım Kanunu’nun 21. Maddesine göre, 2014’te tarıma 17 milyar destek ayrılması gerekirken, 9 milyar verildi. Çiftçinin son 7 yılda verilmeyen bu destek alacağı 44 milyardır” dedi.

1- 2001 krizinde IMF desteği ve Kemal Derviş bakan yapılarak “Türkiye  güçlü ekonomiye geçiş programı” isimli bir istikrar programı hazırlandı.

Bu programda  “Tarımsal destekleme fiyatları öngörülen enflasyonu aşmayacak şekilde artırılacak ve kuruluşların finansman imkânları dikkate alınarak miktar kısıtlamasına gidilecektir”  deniliyordu.

Burada 2001 yılında programı hazırlayanlar, gerçekleşecek enflasyonun öngörülen enflasyon hedefinden daha yüksek olacağını biliyordu. Bu nedenle tarımsal desteklerin öngörülen enflasyon kadar artırılacağını planlayarak, tarımsal destekleri fiilen düşürmeyi tasarladılar. Mamafih 2002 için öngörülen enflasyon yüzde 20 iken gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 29.75 oldu.

IMF ve Derviş’in tahmin edemediği ise, koalisyon ortaklarının o tarihte 15 milyon olan çiftçi nüfusu es geçmeyeceği ve bu programa uymayacakları idi.  Mamafih, 2001 yılında bütçesinde tarımsal destekler için 1 milyar 33 milyon lira ayrılmışken, 2002 bütçesinde bu rakam yüzde 81 oranında artırılarak 1 milyar 868 milyon liraya çıkarıldı.

Bu nedenle de Başbakan, Derviş, tarım desteklerini kesti demiyor, planladı diyor.

2- Kılıçdaroğlu’nun çiftçiye eksik destek sözü ise, 18 Nisan 2006 tarihinde Meclis’ten geçen, 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21. maddesinde “tarımsal destekler Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde birinden az olamaz” deniliyor.

AKP iktidarı 2007 yılından itibaren yürürlükte olan bu kanuna uymadı. Bugüne kadar tarımsal desteklerin GSYH’ya oranı yüzde 0.5 ile 0.6 arasında değişti.

Dahası, 2014 yılında Meclis’in bütçede kabul edilen tarımsal destek ödeneğine de uymadı. Kısıntı yaptı. Söz 2014 yılı tarımsal destekler şöyle oldu.

4-001.jpg

3- Tarım kesimi, öteden beri tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek olduğundan yakınıyor.

Çiftçi mazot desteği alıyor ve fakat, yaklaşık 4 liradan aldığı mazot maliyetlerini telafi etmiyor. Çiftçinin sloganı, yat sahibine 1 lira bize 4 lira şeklindedir. Çiftçi de ÖTV’siz mazot istiyor.

Gübre fiyatları ise, 2002 yılından beri yüzde 300 ile yüzde 500 arasında arttı. Buna karşılık tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2002 yüz olarak alırsak  2015 Şubat ayında 291 oldu. Yani gübre fiyatlarının altında arttı .(Aşağıdaki Tablo) 

Bu sonuçlar çiftçinin üvey evlat olarak görüldüğünü çok net olarak gösteriyor.

5.jpg

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları