Çıldırmış bir süreç

A+A-
Afet ILGAZ

Çılgın demiyorum, çünkü şu çılgın Türklerdeki çılgınlığın iyi anlamını yitireceğinden korkuyorum.
Eskiden, yani birkaç yıl öncesinden bahsediyorum.  “Korgenerallerin tutuklanabileceği”  haberleri, bir faraziye de olsa, inanılmaz gelirdi bize, ürkütücüydü. Şimdi korgenerallerin tutuklanması vaka-i âdiyeden sayılıyor. Hırsız tutuklamaları bile daha çok ilgi çekiyor.
PKK cinayetlerine, suikastlarına eskiden hep birlikte, bütün Türkiye, öfkelenir, yanardık. Şimdi  “ateş düştüğü yeri yakar”  deyip avunuyoruz. Evet öyle, ateş düştüğü yeri daha çok yakar ama, ateşin düşmesini önlemek mümkünse, önlersiniz.
Eskiden vatanın bütünlüğü, kuruluş ilkeleri göz bebeğimizdi. Kimse onlara yan bakmazdı. Arif Nihat Asya’nın şiirinde (Bayrak) bu duygu,  “Seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım”  şiddetli heyecanıyla dile getirilmişti.
“Türküm, doğruyum, çalışkanım”  andını söylemekten gocunmazdık çünkü yedi düvelin açtığı savaşlardan ve sonunda gelen işgallerden alnımızın akı ve teriyle kurtulup çıkmıştık.
Kurtuluş savaşına öncülük eden kahramanlarımızı, camilerimizde  “Atatürk ve silah arkadaşları” na fatiha yollayarak selamlardık. Şimdi bütün bunlarla, uğraşılıyor. Bu çıldırmış süreçte.
Trafik kazaları bile eskiden içimizi yakardı. Şimdi minibüste taranan güneydoğulu dört kızın acısı,  “kadına şiddet”  söyleminin ve tepkilerinin içinde kayboldu.
Başkumandanımız ve cumhurbaşkanımızı  “müstevli” lerin kralları akın akın ziyarete gelirdi, ölümünde temsilci yollar, hayranlıklarını belli ederlerdi. Şimdi Müslüman ülkelerden bile  “işimize karışmayın” tepkileri yükseliyor. Atatürk’ün  “önce bağımsızlığınızı kazanın”  diye nasihat ettiği komşu Müslüman ülkeleri, şimdi, bağımsızlıklarını yitirme tehlikesinin, yani emperyalist saldırılar tehlikesinin önüne atıyoruz.
Ülkemize üsler kurmak, kalkanlar kurulmasını örtmeye çalışıcı siyasi manevralar çevirmek, alışık olduğumuz zilletler değildi. Şimdi Kürecik’e kurulan füze kalkanını protesto eden köylülerin yürüyüşünden kimse bahsetmiyor.


Füze Kalkanı Yürüyüşleri
Kürecik’te 2 Ekim’de yapılan yürüyüşe Türk basını, bir ikisi dışında ilgi göstermedi. Oysa 3.000 kişi yürümüş. Civar illerden, köylerden de gelmişler. Gerçekten “aydın” olan insanlar katılmış. Bakıyorum da televizyonlar ABD’deki Wall Street isyanını anlatıyorlar saatlerce. Bu da iyi elbet. Ama niye bizimkini görmezden geliyorlar? Neyse, 12 Ekim’de daha büyük bir yürüyüş var. Onu görürler inşallah!

Yazarın Diğer Yazıları