Çin'in Şangay kentinin en tanınmış iki hastanesi karantinaya aldı

Çin'in Şangay kentinin en tanınmış iki hastanesi karantinaya aldı
Çin'deki vaka sayılarının artması nedeniyle Şangay şehrinin Fudan Üniversitesi Şangay Kanser Merkezi ve Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Renji Hastanesi'nin tüm poliklinik hizmetleri kapatıldığı tahmin ediliyor.

Cuma günü bildirilen vakalardan 6'sının saptandığı Şangay'da, çarşamba ve perşembe günleri şüpheli vakalar belirlenen söz konusu 2 hastane için kapanma kararı verildi. Hastanelerle bağlantılı herhangi bir ek vaka olup olmadığı henüz netleşmedi.

Hastanelerin karantinaya alınması gelişmesi, aylardır maske-sosyal mesafe, toplu test, en ufak sayıda vaka görülen bölgelerin kapatılması önlemleriyle vaka sayısını dizginleyen Çin'in en soğuk bölgesi olan kuzeyinde kışla birlikte yeniden vakaların yayılmasının ardından geldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu bugün yaptığı açıklamada son 24 saatte 9'u yurtdışı kaynaklı  103 yeni vaka saptandığını duyurdu. Çin'de asemptomatik, yani belirti göstermeyen vakalar, teyit edilmiş enfeksiyon kategorisine sokulmuyor.

Kuzeyde başkent Pekin ile diğer şehirlerin de bazı bölgelerinde sokağa çıkma kısıtlamaları yürürlüğe konulurken, okullar dersleri erken bitirme uygulamasına geçti.

Yurttaşları 12 Şubat'ta girilecek Çin Yeni Yılı için verilecek tatilde seyahat etmemeleri yönünde uyaran Pekin hükümeti, şubat ortasına dek 50 milyon kişiye aşı yapma hedefiyle toplu aşılama programı yürütüyor.

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58