Çin savaş gemileri Akdeniz yolunda...

Çin savaş gemileri Akdeniz yolunda...
Rusya’dan sonra Çin de Suriye’deki savaşta harekete geçiyor. BM Güvenlik Konseyi kararlarını 4 kez Suriye lehine veto eden Rusya ve Çin’in, Suriye savaşında birlikte hareket edeceği öne sürülüyor.

Rusya’dan sonra Çin’in savaş gemileri de Akdeniz’e doğru ilerliyor. Böylece Suriye’de Rusya’dan sonra Çin’in de savaşa gireceği yönündeki iddialar kuvvet kazanmaya başladı. Esad yönetimine karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını dört kez veto ederek adeta kalkan olan Rusya ve Çin’in Suriye’de ortak hareket edeceği ileri sürülüyor. İngiliz Daily Express gazetesinin, Orta Doğu ve Rusya kaynaklı raporlara dayandırdığı habere göre, Çin askeri güçlerinin de Suriye’deki denkleme dahil olma ihtimalinin, kaosu daha da derinleştirebileceği iddia ediliyor. Suriyeli bir askeri yetkiliyi kaynak gösteren gazete, son bir haftada Orta Doğu’dan gelen raporlara göre, Çin’in önümüzdeki haftalarda IŞİD’le mücadeleye katılmayı planladığını yazdı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye kriziyle ilgili New York’taki BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “Dünya eli kolu bağlı duramaz. Ancak keyfi olarak da müdahale edilmemeli” demişti. Wang ayrıca, radikal ideolojilerle mücadelede milletlerin birlikte duruş sergilemesi gerektiğini ifade etmişti. Çinli bakan Wang, geçen hafta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmüş, Lavrov, “iki ülkenin birçok yerel ve uluslararası meselelerde benzer pozisyonları paylaştığını” kaydetmişti.

Ruslar doğruladı
BM konferanslarındaki askeri kaynaklara dayandırılan raporlarda, Çin savaş gemilerinin Süveyş Kanalı rotasıyla Suriye yönünde harekete geçtiği belirtiliyor. Yine, Çin’in J-15 jetlerinin IŞİD’e saldırmak için uçak gemilerinden kaldırılabileceği de iddialar arasında. Rus medyası, Rusya Federasyonu Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Igor Morozov’un, Çin uçak gemisi “Lianoning” ile bir güdümlü roket kruvazörünün doğru yola çıktığını, Çinli askeri danışmanların ise “çoktan” bölgede olduğunu söylediğini aktardı. Morozov, “Şu bir gerçek ki, Çin Suriye’de bizim askeri operasyonlarımıza katıldı. Çin kruvazörü de Akdeniz’den giriş yaptı, savaş gemisi de onu takip ediyor” ifadelerini kullandı. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.