Cindoruk iktidarı nasıl görüyor

A+A-
Behiç KILIÇ

Demokrat Parti ilk önemli hamlesini bitirdi, şimdi politikanın tecrübeli isimleri yurdun dört bir tarafına dağılarak vatandaşla iletişime başlayacaklar.. Bundan sonra DP Lideri Cindoruk’un çok renkli, çok ince mesajler içeren konuşmalarını sık sık duyacağız...
Cindoruk son bir haftada oldukça ilginç açıklamalar yaptı.. Bunlar arasında hükümet ve icraatları konusunda söyledikleri dikkat çekici..
Bakın, iktidar tanımı şöyle..
“Bugün Türkiye’de Başbakan monark (mutlak hükümdar). Her otorite Başbakan’a bağlı. Dilerse kimi milletvekillerini aday gösteriyor, dilerse adaylıktan ihraç ediyor. Böylece oluşturduğu gruba egemen. Grup konuşmalarında kendi fikirlerini devlet, hükümet fikri gibi ortaya koyuyor. Hiç kimseye de fırsat vermiyor. O zaman o toplantı Başbakan’ın iki cama bakarak sağa sola bakıp yaptığı konuşmalardan ibaret. Başbakan bir sağa bir sola bakarak boyun jimnastiği yapar gibi konuşma metnini okuyor...”
Yani?!.. Çelişkinin, ince bir işaretidir bu sözler.. Demokratik açılım iddialarında bir monark söz konusu Cindoruk’a göre.. Şu sözleri de o çelişkiyi işaret ediyor ve “asıl niyeti”  vurguluyor..
“Başbakan Pakistan’da çok tehlikeli bir cümle söyledi. ’Keşke günün birinde bizde de kanunlar ittifakla çıksa’dedi. Pakistan bir diktatörlük. Orada kanunların ittifakla çıkması demokrasinin işlemediğini gösterir. Ama Sayın Başbakan buna özeniyor. Onun demokrasi anlayışı AB’nin demokrasi standartlarıyla taban tabana zıt. AB üyesi bir ülkenin başbakanı böyle bir cümle söylese onu siyasetten men ederler...”
Ve Demokrat Parti Liderinin yorumu..
“ Buna özenen bir başbakanın Türkiye’yi idare etmesinden ben mutsuzum..”


“Islak” a bakış!..
Hüsamettin bey, gündemle ilgili gözden uzak bir yöne önemle işaret ediyor.. Olduğu varsayılan bu çalışmada işaret edilen konuları rapor etme gereğinin duyulması..
Diyor ki;  “Hepimiz imzanın sahte olup olmamasına takıldık. Esas içeriği önemli. Yani irticayla savaş. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Türkiye’de irticanın gelişmesinden kuşkusu var. Tavrını da araştırma konusu yapmış. Devletin kurumları arasında bu kadar kuşku ve birbirine güvensizlik olursa, bu çok daha dikkatle incelenmesi gereken bir olay...”
Cindoruk’a göre;  “ TSK karargâhının iktidar partisine karşı güvensizlik duyduğu ve ona tedbirler düşündüğü ortaya çıkıyor. O belgedeki tedbirler çocukça. Devlete yakışmaz. Bir anlamda komplo teorileri. Gördüğüm kadarıyla Genelkurmay içinde bir birim var. O irticayı Türkiye içinde takip ediyor. Belki dışında da ediyor. Bu albayın yazdığı rapor, tek rapor değil.”
Teşhis vahim!.. DP Liderinin söylediği gibiyse durum şu..
“Bu tamamıyla bir yabancı istihbarat teşkilatının operasyonudur. Ama hangisidir? Bilemem. Bunu Taraf gazetesinin organize etmesi olası değil. Böyle belgeler önemlidir. Bunlar postayla gönderilmez. Belli ki birisi ulaşmış ve bu belgeyi gazeteye vermiştir...
 Burada operasyona dahil edilmiş, elde edilmiş birisi götürüp Taraf gazetesine vermiştir. Ama bunu devletin istihbarat örgütü çok ciddi biçimde tespit etmiştir ya da edecektir. Bu mektubu yazan kişi de bir süre sonra koruma isteyecek, savcılığa gidecektir. Benim için önemli olan Genelkurmay karargâhında hükümete karşı böyle bir kuşku ve güvensizliğin oluşudur..”

 

Devr-i sabık yaratacağız!..
İktidar için bu görüşlerin sahibi olan Demokrat Parti Lideri Cindoruk’un çarpıcı sözlerine bakın..
“Türkiye’de bir hesap verme dönemi gelecektir. Açık söylüyorum; devr-i sabık yaratacağız..”
Ona göre,  “Bu iktidar kadar, Türkiye’nin milli değerlerini tahrip eden bir iktidar dönemi yaşanmadı..”
 Avrasya TV’de gazeteci Ümit Zileli’ye konuşan Cindoruk, üstüne basa basa şöyle dedi;  “Sadece bir parti genel başkanı olarak değil, bir hukukçu olarak da ikaz ediyorum; Türkiye’de bir hesap verme dönemi gelecektir. Açık söylüyorum; devr-i sabık yaratacağız.”
 Cindoruk DP hareketinin başında oluşunu anlatırken adeta  “Tehlikenin farkına vardık, onun için yola çıktık”  diyor.. Şu sözlerle..
“(Engelleri kast ederek)Türkiye’yi daima burnunu dik tutarak bu karanlıkların içinden, bu dalgalı denizden çıkmaktan alıkoyamamıştır. Bu da milli beraberliğimiz sayesinde olmuştur. Türkiye milli birliği, beraberliği kurtardı, onu kaybedersek, o parçalanırsa, Türkiye de parçalanır, sıkıntıya düşer. Bu 7 yılda, bence bu ayrımcılığı yaşadık. ”
Cindoruk daha sık duyulacak...

Yazarın Diğer Yazıları