Cindoruk, “O, Menderes’i bilmez”

A+A-
Behiç KILIÇ

Başbakan, geçen seçimden beri bir üslup tutturdu, hızlı Menderesçi oldu.. Sanırsınız ki, partisi Demokrat Parti’nin köklerinden, kendisi de demokrat bir aileden geliyor..
Rahmetli Adnan Menderes’in son fotoğrafı hüzün vericidir, en nasırlı kalbi bile sızlatacak kadar acıdır.. İdamı insanlığın ayıbıdır..
Hepsi tamam..
Ama acaba Menderes, naşının ve hatırasının üzerinden siyasi ikbal çıkarılmaya çalışılmasından, hem de bu uğurda toplumun ayrıştırılmasının göze alınmasından, TSK’nın yıpratılmasından, kendi üzerinden bir kan davası yürütülmesinden hoşnut olabilir miydi? Ruhu huzursuz değil midir?
Neden bu sorulara, bu yazıya gerek duyduk? Başbakan son gezilerinde, meydandan şöyle diyor...
“Hasan Bey bir gün kumandana aynen şunları söylemiş: Bizi öldürecekseniz hemen öldürün, ama lütfen bu hakaretleri durdurun. Artık tahammül edemiyorum. İşte 27 Mayıs budur. Türkiye tam 40 yıl boyunca 27 Mayıs’la yüzleşmedi, yüzleşemedi. 27 Mayıs 1960’ta bu ülkenin Başbakanını, seçimle gelmiş Başbakanını asan zihniyet hiç değişmedi. Dikkat edin Eskişehirliler, o gün 27 Mayıs’a alkış tutan, o gün 27 Mayıs’a çanak tutan, o gün 27 Mayıs’çılara emrinizdeyim diyen zihniyet işte bugünkü hayırcı zihniyettir. O gün Başbakanı darağacına götüren zihniyetle bugün AK Parti’yi Yüce Divan’la tehdit eden Menderes’in, Polatkan’ın, Zorlu’nun akıbetiyle tehdit eden zihniyet aynı zihniyettir.” 
Başbakan, meydanlardan bu şekilde lehine beklenti sağlama peşindeyken, bu konuda Demokrat Parti Lideri Hüsamettin Cindoruk ne diyor, ona bakalım..
Cindoruk o dönemin en önemli tanığıdır.. Yassıada avukatıdır.. Polatkan ailesinin
yakınıdır..
Başbakan’ın Hasan Polatkan ve Adnan Menderes ile ilgili yaptığı konuşmaları ayıpladığını söyleyen Cindoruk, ‘Hayırda hayır vardır’ sözünü 1961 yılında ortaya atan
kişidir..
Cindoruk şöyle diyor...
“Ben rahmetli Polatkan’ın avukatıydım kendisini en son vefatından bir ay önce gören insanım ve ailesinin yakinen içindeyim. Polatkan’ı istismar ederek, onun hakkında yanlış bilgilerle oy istemesini ayıplıyorum. Hasan Polatkan’ın durumundan yararlanarak Anayasaya evet kampanyası açması Başbakanın sıkıntıda olduğunu gösteriyor. Bana sormuş olsaydı kendisine doğru bilgileri verirdim. Başbakan’ın rahmetli Adnan Menderes ile ilgili son sözleri diye okuduğu şey yanlıştır. O sözler Menderes’e ait değildir. Zamanında bunlar tedarik edilmiş, uydurulmuş sözlerdir. Tekzip edilmiştir. Rahmetli Menderes’i sanki milletimize beddua eden, cumhuriyetimizi ve devletimizi çok ağır bir şekilde itham eden bir Başbakan, siyasetçi olarak ortaya koymak istemiştir. Menderes’in son sözleri aslında şöyledir, ” Hayata veda ettiğim şu anda devlete ve millete saadetler dilerim. Karımı ve çocuklarımı şefkatle andığımı bildiririm, şerefle yaşadığım ve suçsuz olduğum bilinsin dilerim. “ Menderes’in bir vasiyeti yoktur, o vasiyet uydurulmuştur herkes tarafından bunun uyduruk olduğu bilinmektedir. Benim yaşımda olanlar o tarihte yaşananları bilirlerdi, ama sanıyorum Başbakan o tarihlerde anaokulundaydı, bilemeyeceğim. Birisi ona yanlış bir bilgi vermiş, o yanlış bilgiyi okuyor. Menderes’in Türk halkına, milletine, devletine hiç bir kötü niyetli sözü yoktur.”

Yazarın Diğer Yazıları