Çocuk felci yeryüzünden siliniyor

Çocuk felci yeryüzünden siliniyor
İnsanlık tarihinde ikinci kez çiçek hastalığından sonra, çocuk felci de yeryüzünden siliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2018 yılından itibaren çocuk felci hastalığının da çiçek hastalığı gibi tamamen yok olması bekleniyor. Çok bulaşıcı olan ve sinir sistemini etkileyen hastalık birkaç saat içerisinde tüm vücudu felç edebiliyor. 2016’da tüm dünyada tespit edilen yayılım sayısı yalnızca 7 kişiyle sınırlı.

VİRÜSÜN YAYILMASI ZAYIFLADI

Fransa’nın Lyon şehrindeki Sanofi Pasteur laboratuvarı çocuk felcine karşı aşı üreten başlıca yerler arasında. Euronews muhabiri Francisco Fuentes buradaki yetkililerle hastalıkla mücadelede gelinen son noktayı konuştu:

“Çocuk felci virüsünün yayılması hiç bu kadar zayıflamamıştı. Dünya Sağlık Örgütü 2 yıl içinde tamamen durmasını bekliyor. Bu süre belki daha da kısalabilir.”

Hastalığa karşı 2013-2018 yılları arasında yürütülecek bir mücadele planlaması yapılmıştı. Araştırmacılardan Joël Calmet’ye göre gelinen aşama aşı politikalarını da değerlendirecek:

“Tüm bu programlar OPV üçlü aşısı üzerine kurulu ve hastalığın 3 aşamasını da hedef alıyor. Bu durumda 1. ve 3. aşamalara gerek olmayacak. Yalnızca bir doza inerek 2. tip aşı kullanılacak. Yeni tip aşının dağıtımına başlandı ve yayılıma karşı tedbir alınması amaçlanıyor.

İLK TEHLİKE GÜVENLİK

“Halen silahlı çatışmaların olduğu bölgeler en büyük tehdit alanını oluşturuyor fakat tehdit bununla da sınırlı değil. İlk tehlike güvenlik. Tüm çocuklara bugün erişim imkânımız olsaydı. Sorun çok daha çabuk çözülebilirdi. İkinci risk ise tüm bu yayılım potansiyeli ortadan kalksa bile bu konuyla ilgili çalışılmış olan laboratuvarlar ve buralarda muhafaza altında olan virüsler.”

Küresel program amacına büyük ölçüde ulaşmış görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuk felci vakaları yüzde 99 oranında azaldı. 1988’de 350.000 kişide bu virüs görülürken 2015’te bu sayı 74’e geriledi.

Halen Ukrayna’daki bazı istisnai durumlar haricinde yalnızca Pakistan ve Afganistan’da yayılım gözleniyor. Afrika’da ise son 2 yılda tespit edilen bir vakıa bulunmuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş