(Çok) geniş kapıdan geçiyorlar, yıkılacaklar!

A+A-
Afet ILGAZ

Hz. İsa’nın, “Dar kapıdan geçiniz, çünkü insanı yıkıma götüren yol rahat ve geniştir”  sözünü hatırladım son Balyoz faciasında.
Onlar dar kapıdan geçtikleri dönemlerinde ikbale kavuştular, dünyevi ikballere! Dar kapıyı unuttular. Hz. İsa’nın dar kapısı onların elinde üstelik  “çok”  geniş kapı oldu.
Tasavvufi bakışla da bu durumu çok kere uyarı mahiyetinde yazmıştım. “Takdire tedbir olmuyor” diyen şarkıyı bile hatırlatmıştım, ama büyük sözü dinlemiyorlar, ikbal ve hâkimiyet hevesleri almış başını gidiyor. Zenginlik, lüks, ihtişam bir yana, tarihte hiç görülmemiş bir gözü karalıkla bir ülkenin hukukunu, medyasını, askerini, maliyesini, eğitimini zorbalıkla alt üst ediyorlar.
Saymakla bitmez. Delilleri “savunma”nın karartacağını iddia ediyorlar ama kendileri karartıyorlar. Avukatsız yargılama yapıyorlar. İftira atıyor, atarken de çeşitli teknik hatalar yapıyorlar, tarihleri ve isimleri karıştırıyorlar. Teröristlerden veya cinayet tutuklularından gizli tanık icat ediyorlar. Yıllardır dışarıda çalışan subayları çağırıp tutukluyorlar.
Ailelerle görüşme yasağını da anlamadım. Bir komutan dalga geçmiş:
 “Hadi karını boşarsın da babalığı ne yapalım”  demiş. Bunlar, aile aile diye yeri göğü inletirler. Yatak odası  “geyik” leri yaparak üç çocuktan bahsederler. Kürtajı yasaklarlar. Bundan sonra ailenin kutsallığından bahsederek kafa ütülemesinler. Komutanların aileleri yok mu? Çok “geniş yol” dan geçiyorlar, çok!

 

İkinci İstiklal Savaşı
İkinci cumhuriyetçilere karşı ikinci istiklal savaşımızın başlamış olduğuna tanıklık ediyoruz. Bu, biraz uzun sürüyor, ama hangi devrim kısa sürmüştür!
Deniz Baykal, grup toplantılarında, “TEKEL işçileri bunları götürecek” derdi. O olmadı, başkaları da olmadı. Meşhur tabiriyle şartlar olgunlaşmamıştı demek. Şimdi bu Hatay’daki kamplar ve Hatay’ın Haçlıların vahşileri tarafından istilası ve Balyoz, halkı bütün kesimleriyle ayağa kaldırmış durumda.
Sol millileşti ve sağ neo-liberalleşti. Bilimsel olarak da her şey Hz. İsa’nın işaret ettiği sona götürüyor.

Yazarın Diğer Yazıları