Çok ilginç gelişmeler oluyor?

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Türkiye çok ilginç gelişmelerin yaşandığı bir ülke. Bazıları gündeme geliyor, öğreniyoruz. Bazıları ise açığa çıkıyor, ancak gündeme gelmiyor. Bugün gündeme gelenleri değil, gelmeyenleri inceleyelim. askerhaber.com’da çıkan bir habere göre, Mavi Marmara gemisine İsrail ordusunun hücum ettiği günlerde PKK, İskenderun’da Deniz İkmal Komutanlığı’nda nöbet değişimi yapan askerlerimize yönelik bir saldırı gerçekleştirmişti. Olayı inceleyen güvenlik görevlileri, saldırıyı gerçekleştiren PKK’lıların liderini ele geçirdi. Bu kişinin, saldırıdan önceki 9 yıl boyunca İsrail’e bir çok kez girip çıktığı ve bir sene İsrail’de kaldığı tespit edildi. Bu olayla ilgili yakalanan bütün PKK’lılar konuşmasına rağmen, İsrail ile ilişkili olan PKK’lının konuşmadığı açıklanmış askerhaber.com’da. Saldırıdan hemen sonra bir kısım medya, bu saldırı ile İsrail arasında bir bağ kurmuştu. Ben o zaman bu bağı kurmak için elde yeterli veri olmadığını söylemiştim. Artık elde üzerinde çalışmak üzere ciddi bir veri olduğu görülüyor.
Buna iki önemli hususu daha ekleyelim. KKTC Cumhurbaşkanı,    askerhaber’de çıkan bir haberde, İsrail’in Kıbrıs Rum Kesimi’nde PKK’lıları eğittiğini ileri sürmüştü. Yeniçağ yazarı Hasan Demir, Mavi Marmara saldırısında Türk yolculara kurşun sıkıp şehit eden İsrailli askerin Türkçe konuşması ve T.C. vatandaşı olduğu iddiasını gündeme taşımıştı. Bunları hep beraber okumalıyız.
askerhaber.com’da 22 Aralık 2012’de çıkan bir başka haber ise Şırnak kırsalında 21 Aralık 2012’de Meteler Özel Harekat Timlerinin iki teröristi öldürdüğü ve öldürülen teröristlerin üzerinden Amerikan yapımı FGM-148 roketatarı ve mermisi çıktığını duyurdu. Haberde iki ay önce de Kato Dağı’nda yapılan bir operasyonda, Amerikan ordusunun kullandığı FGM-148 roketatarından iki tane ele geçirildiği iddia edildi. Sadece Amerikan ordusu tarafından kullanılan bu silah, tanklara ve helikoptere karşı kullanılıyor. Bu olaydan sonra askerhaber.com, Çakırsöğüt Komando Tugayı’nda Meteler ÖHT’den 40 askerin, FGM-148 nedeniyle sorgulandığı ve sorgulamalara beş Amerikalı subayın da katıldığını ileri sürdü. Site, bir Amerikalı subayın, Amerikan roketatarlarının Amerikan helikopterinden düştüğünü ve PKK’lıların da düşen roketatarı bulduğunu ileri sürmesi üzerine bir Türk üsteğmenin, Amerikalı subayın üzerine yürüdüğünü ileri sürdü. Bu haber 24 Aralık 2012’de Aydınlık gazetesinde yer aldı.
Genelkurmay Başkanlığı 25 Aralık 2012’de yaptığı açıklama ile 24 Aralık 2012’de Aydınlık gazetesinde çıkan bu haberin tamamen mesnetsiz olduğunu duyurdu. Ancak Genelkurmay Başkanlığı haberin kaynağı olan askerhaber.com’dan ise hiç bahsetmedi. Acaba askerhaber.com’da çıkan haber mesnetli de Aydınlık’taki haber mi mesnetsiz. Ben bu sorunun cevabını bilmiyorum. Ancak bildiğim şeyi 1 Kasım 2012 tarihli yazımda şu şekilde dile getirmiştim: “Son zamanlarda üst üste tank sınıfından şehit verdik. Önce Üsteğmen Aykut Köroğlu’nun Kazan Vadisi’nde 17 Ekim 2012’de şehit verildiği açıklandı. Sonra aynı çatışmada yaralanan tankçı uzmanın da olduğu ama aslında ilaveten 3 şehit daha verildiği ortaya çıktı. Parça parça verilen haberlerden, toplamda aynı çatışmada 4 şehidimiz de tank sınıfından verilmiş olduğu anlaşılıyor. 1 subay, 2 uzman çavuş ve 1 er. Çatışmadaki ifadelerde ağır silah ve roket baskını olduğu için, buradan bir tankımızın, içindeki Mehmetçikler ile birlikte vurulmuş olabileceği ihtimali ortaya çıkıyor. Tankların, RPG-7/11 sınıfı güdümsüz roketlerle parçalanması çok mümkün değil. PKK son dönemde tanklara karşı kullanılmak üzere MİLAN tanksavar füze arıyordu. Acaba, Avrupa’da aradığı bu silahın yerine onun Rus muadili olan FAGOT füzesi mi kullanıldı? Eğer öyle ise PKK, FAGOT’u nereden bulmuş olabilir? Küçük ihtimal; Irak Ordusu’ndan olsaydı, daha önce kullanırdı. Büyük ihtimal; Suriye Ordusu’ndan veya isyancıların eline geçenlerden. Düşünülmesi gereken ihtimal, İran veya Rusya’nın vermiş olması. Bir başka ihtimal de Avrupa’da MİLAN arayanlar, FAGOT buldular. Bu noktada önemli olan dört tankçı askerimizin hangi koşullarda şehit olduğudur. Allah rahmet eylesin.” 
Şimdi soruyu tekrar soruyorum; Üsteğmen Aykut Köroğlu ve üç silah arkadaşı tankçı, nasıl şehit oldular?..
Aynı bölgede (Şırnak) daha önce de aynı Jandarma özel harekat grubunun bu füzeden,

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları