Çolak: "Türkler Türkiye'de azınlık konuma geldi"

Çolak: "Türkler Türkiye'de azınlık konuma geldi"
Katıldığı televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulunan Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan Çolak, "Türkler şu an Türkiye'de azınlık konuma gelmiştir" dedi.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan Çolak, Halk TV'de yayınlanan 'Günün Konuğu' programına katıldı.

Çağlar Cilara'nın sorularını yanıtlayan Çolak; Uygur Türkleri, Türkmenler ve Türkiye'de yaşayan Türklerin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Atatürk'ün ölümünün ardından uluslaşma hareketlerinin durduğunu ve 70'li yıllar itibarıyla da aleyhe dönüştüğünün altını çizen Çolak, 'Türk milleti' tabirinin basite indirgendiğini savundu.

Türklerin Türkiye'de azınlık konumuna geldiğini vurgulayan Çolak, Türk dünyasının kaderine mahkum edilmesinin sorumlusunun siyasi partiler olduğunu ifade etti.

Batuhan Çolak'ın açıklamaları şöyle:

"Ben bugünkü yazımda 'Türkiye'yi hala bir ulus devlet mi sanıyorsunuz?' diye bir ifadede bulunmuştum. Şu an günümüzün gerçeği ulus devletlerdir. Türkiye gibi özellikle konjektür yapısı, çevresi, jeopolitik şartları sıkıntılı ülkelerde millet yapıları ve kültürel geçmişlerine bakıldığında ulus devlet olmak zorundasınız. Türkiye'de uluslaşma süreci tamamlanmamıştır."

BUGÜN 'TÜRK MİLLETİ' DEDİĞİNİZDE BASİTE İNDİRGENİYOR

"Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra Türkiye'de uluslaşma hareketleri bıçak gibi kesilmiştir. 1970'lerden itibaren de aleyhe dönüşmüştür. Ve doğrudan Türk devleti, 'Türk milleti' tabiri hedef alınmaya başlanmıştır. Bugün 'Türk milleti' dediğiniz zaman basite indirgenir. Sanki avam konuşuyormuşsunuz, yanlış bir şey söylüyormuşsunuz gibi bir algı oluşturuldu ve başarılı da olundu."

TÜRKLER TÜRKİYE'DE AZINLIK KONUMUNA GELDİ

"Bugün Türk milletinin refleks verdiği konular 'milli maçlar, nasıl kaybettik, Arda Turan neden gece hayatına gitti' bunları günlerce, saatlerce konuşurlar. Ama Ankara'nın orta yerinde Güneydoğu'da kolunu bacağını vermiş gazinin otobüs şoförü tarafından defalarca dövülmesine tek bir vatandaş konuşmaz, tek bir televizyoncu yorum yapmaz, tek bir gazeteci manşetine taşımaz. Siz böyle bir ülkede Türklerin yönetimde olduğunu iddia edebilmeniz çok kolay değildir. Şu anda Türkiye'de Türkler azınlık konuma gelmiştir.

Dolayısıyla Türkiye'de bir ulus devlet yoktur. Ulus devlet olmadığı için kendisini 'Milliyetçi' olarak ifade eden kurumlar, kendisini Türk milletinin mensubu olarak ifade edip bu alanda çalışacak kişilerin de 'kardeşim biz varız' diyerek önünü tıkayanlar aslında buraya hizmet etmemektedir. Kendi çıkarları doğrultusunda kendilerine güç atfetmektedirler. Bugün Uygur Türkleri'nin yalnız kalmasının sebebi budur. Türkmenlerin Ankara'da yalnız kalmasının nedeni budur."

BAŞINDA MERMİ TAŞIYAN ADAM 'GAZİ' SAYILMIYOR

"Ben geçen hafta Malul Sayılmayan Gaziler Derneği'nin başkanı ile röportaj yaptım ve inanamadım. Adamın kafasında mermi ve mermiyle yaşıyor. Sırtında mermi var, iki parmağı kopuk fakat SGK '1 milim daha aşağıdan kopması gerekiyordu. Şu anda gazi sayılamıyorsunuz' diyor. Ve ona hiçbir gazilik hakkını vermiyor, hiçbir maddi imkan sağlamıyor. Daha devletimiz bunlara sahip çıkamıyor. Buna sahip çıkamayan devletin unsurları olan siyasi partiler buna tepki göstermiyor. Siz böyle bir toplumda ulus devletten, milli devletten, Türklerin idarede olduğundan bahsedemezsiniz." 

TÜRKLERİN YALNIZ KALMASININ SORUMLUSU SİYASİ PARTİLERDİR

"Dolayısıyla Doğu Türkistan Türkleri'nin kaderine mahkum olması, Türkmenlerin kaderine mahkum olması, Türklerin kaderine mahkum olması Türklerin bu ülkeyi yönetememesinden kaynaklıdır. Bütün siyasi partiler bu işin sorumlusudur. 

Mesela MHP uyuşturucu satıcılarını affetmek için Meclis'e bir kanun teklifi getiriyor. MHP'ye mensup olan Fırat Çakıroğlu Ege Üniversitesi'nde PKK'lılar tarafından şehit edildi ve şu an şehit sayılmıyor. Neden sayılmıyor? Öldüren mahkeme kararıyla terör örgütünün mensubu ve Kandil'den talimat aldığı söyleniyor. Demek ki öldüren PKK'lı.

Eren Bülbül, 15 yaşında. Hepimiz sosyal medyadan Eren Bülbül için 'İyi ki varsın Eren' mesajı paylaştık. O gün bitti, başka bir ses yok. Biz sosyal medyada mutlu oluruz, orada paylaşır milliyetçilik yaparız. Eren Bülbül terör şehidi mi sayıldı? Hayır. Kim öldürdü o çocuğu? Teröristler. Bunun için sivillerin PKK tarafından öldürülmesiyle ilgili kanun teklifi yapılması gerekir."

İlgili Haberler
İYİ Parti'den Uygur Türklerine destekUygur Türkleri'nden İYİ Parti'ye ziyaretSuriyeliler birbirine girdi!İYİ Partili Akkal: Türk işçiler çıkarılıp yerlerine Çin'den işçi getirildi
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş