Çomaklayanlar

A+A-
Altemur KILIÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişimi iddiasından sonra olanları, olacakları, nefesimizi tuttuk, izliyoruz...
Sisli, karabulutlu havanın açılmasını heyecanla beklerken, Genelkurmay’dan yapılan son açıklama, havayı biraz daha kararttı!
Yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında 26 Aralık 2009 günü içeriği Devlet sırrı niteliğindeki belgeleri kapsayan bölümde başlatılan arama faaliyetinin, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 125’inci maddesi uyarınca ilgili Hâkim tarafından bizzat yapıldığı belirtilen açıklamada, “Tek Hâkim tarafından yapılmakta olan bu inceleme sürecinde, doğal olarak dinlenme ve idari işler için aralar verilmekte, bu nedenle inceleme süresi uzamaktadır. Tamamen yasal çerçeve kapsamında yürütülmekte olan bu incelemenin bir müddet daha devam edebileceği...”
Herhalde, Genelkurmay’ın yaptığı bu açıklamanın bir hikmeti, bir bildiği ve satırları, kelimeleri arasında bazı imalar, anlamlar vardır diye düşünüyorum! Ama gene de incelemeler ne kadar yasal olursa olsun “bir müddet daha” devam etmesinin zihinleri karıştırmasından, havayı büsbütün karartmasından endişe ediyorum.
En azından şu çelişki açıklığa kavuşturulmalı; Genelkurmay Başkanı ilk açıklamasında iki subayın Genelkurmay’dan birilerine belge, bilgi sızdıran kişiyi resmen, görevli olarak izlediklerini bildirmişti, sonra, aralarında bu iki subayın da bulunduğu 8 askeri personelin de tutuklandığını, gene Genelkurmay açıkladı! Bu “bir müddette” yapılan, yapılacak çeşitli beyanlar ve yorumlar da, katmerleşerek devam edince durum daha da ağırlaşacak... Temennim, “bir müddetin” mümkün olduğu kadar az sürmesi... Tesellim, “sabrın sonu selamet” temennim de, “geç olsun da tam olsun” !


Gene de...
Fakat doğrusu, yasal da olsa, T.C. Genelkurmay Başkanlığının en mahrem bölgelerinde, yargıç tarafından da olsa, böyle arama inceleme yapılması, ilerisi için tehlikeli bir emsal teşkil edecek!
 DP Genel Başkanı, hukukçu Hüsamettin Cindoruk, bu duruma “kargaşa” diyor.
“Devlet kurumları birbirleriyle yazışarak bilgi toplar. Eğer cumhuriyet başsavcısının bir bilgi isteği varsa, bunu Genelkurmay’a bildirir. Gidip karargâh basmaz. Bu bir güvensizlik işaretidir. Görülüyor ki, devletin iki önemli kurumu birbirine güvenmiyor, birbirini arıyor. Bu güvensizlik sadece bu konuda değil. Erzincan’da, Erzurum’da Milli Emniyet’in bürosu basılıyor. Milli Emniyet aranıyor. Kim arıyor? Sivil yargı arıyor. Sivil yargı, Milli Emniyet’e güvenmiyor. Devlet birimleri arasında böyle bir güvensizlik ortaya çıktıysa, ben de diyorum ki, devletin çivisi çıkmıştır.”
Sadece “çivisi” mi? Ortalık, Ruhat Mengi’nin yazdığı gibi, “çıfıt çarşısına”  döndü. “Ergenekon’la” başlayan “süreç” kocaman, yamalı bir çingene bohçası!
Bazıları bu duruma “Hukuk devleti olmak mücadelesinde zafer” diye sevinç naraları atıyorlar... Ben bu durumu “Türk Ordusuna top yekûn saldırı” olarak niteliyor ve açık söylemeliyim, karalar bağlıyorum!


Çomak
Oyunun baş aktörü, Bülent Arınç;  “Arı kovanına çomak soktuk” buyurmuşlar...
Kendileri “çelik-çomak” oynamıyorlar!
Ortalığı çomaklayanlar çok!
Ama gene de  “Ya sabur!” Fakat bu esnada  “bir müddet dahada”, kaybedilen değerleri kim, yeniden yerine oturtacak, kötü  “emsaller” nasıl silinecek?
2009 kötü bir yıldı. Yeni yıla da, endişelerle korkularla, giriyoruz...
“Umut Mehmed’in ekmeği” ...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları