Çözüm çıkmazıyla Esad açmazı arasında kalmak

A+A-
Özcan YENİÇERİ

AKP “çözüm süreci” ni bir barış süreci olarak değil, “asrın çılgın projesi” diyerek adeta bir “ölüm-kalım süreci” şeklinde tanımladı. PKK bir yandan bu süreci, diğer yandan AKP’nin bu sürece yüklediği anlamı dikkate alarak var gücüyle iktidara dayatmada bulunmuştur. Devleti, “karakol inşa edemezsin, yol ve baraj yapamazsın” diye tehdit etmiştir. Dahası PKK bölgede yol kesti, yargılama yaptı ve vergi topladı. Bölgede ikili bir yapı meydana geldi. Orta yerde Başbakan Davutoğlu’nun da yakındığı “kamu düzeni”  diye bir şey kalmadı.
Sürecin henüz başında PKK, elindeki silahı T.C.’ye çevrilmiş olarak tutarak çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. AKP ise ’Akil İnsanlar’ı, adeta hayali sürece Türk halkını razı etmek üzere piyasaya sürdü. TSK, süreç bağlamında çatışma bölgelerinden çekildi. PKK ise hem mevcut kırsal alandaki mevzilerini güçlendirdi hem de kentlerdeki örgütlenmelerini serbestçe gerçekleştirdi.
AKP’nin reel/rasyonel olmayan Suriye politikası, Esad’ın Türkiye sınırındaki bölgeleri PYD’ye bırakmasına neden oldu. PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD de bölgede Öcalan’ın talimatlarıyla kantonlar oluşturdu.
IŞİD, Kobani Kantonu’nu kuşatınca PKK ve iş birlikçileri AKP Hükümetine bir yandan “Kobani’de savaşan PYD’lilere yardım et” baskısı yapıyor, diğer yandan da karakollara saldırı düzenleyerek, AKP’nin yardımını psikolojik olarak imkânsız hale getiriyor.
Bu defa PKK, Türkiye’nin sokaklarını “Türkiye IŞİD’e yardım ediyor” gerekçesiyle ve Öcalan’ın ve HDP’nin açık talimatıyla savaş alanına çevirdi.
PKK’nın sokağa çıkan milisleri korucu öldürdü ve ağaca astı. 16 yaşındaki çocukların kafalarını ezdi, arkadaşlarıyla beraber cesetleri param parça edildi. Sakallı ve Kürtçe bilmediği için insanlar, araçlardan indirilip kurşuna dizildi. Hükümet sokağa çıkma yasağı ilan etmek zorunda kaldı. PKK ise kentlerdeki örgütlü milis gücü sayesinde bu yasağı işlemez hale getirdi.
Yüksekova’da üç sivil/silahsız asker, arkadan kalleşçe yaklaşan PKK’lılar tarafından şehit edildi.
PKK bu adi, aşağılık, kalleş saldırıyı üstlenemedi. Genelkurmay Başkanlığı,  “Yüksekova’da şehit edilen üç mensubumuzun sözde PKK’nın Yüksekova Öz Savunma Birimi sorumlusu Fazıl Çağrı adlı PKK’lıya bağlı teröristler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilmiştir”  açıklamasını yaptı.
Bir gün sonra da eşiyle semt pazarında alışveriş yapan astsubay, yüzü maskeli iki PKK’lı teröristin saldırısıyla şehit oldu. Silopi’de de devriye görevi yapan polis ekibine yönelik olarak PKK’lı milisler saldırı gerçekleştirdi.
Bu arada YDG-H’liler Kandil’in talimatıyla Cizre’de iki mahalleyi kapattı ve özerklik ilan ettiğini duyurdu. Bölgede PKK, YDG-H’ye  “sizi zora sokan memurları bize bildirin”  diyor. YDG-H’ye özerklik ilan etme talimatının da Kandil’den geldiği biliniyor. Bu bağlamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulübü ismini oy birliğiyle Amedspor olarak değiştirdi.
Bu arada HDP, Kobani dolayısıyla “1 Kasım’da bir kez daha sokağa çıkarak küresel eyleme güç verme”  çağrısı yapmıştır.
AKP hükümeti ise bütün olan bitene karşın Kobani’ye peşmergenin Türkiye üzerinden geçişine izin vermiştir. PKK, peşmergelerin Türkiye’den geçişini tam bir şova dönüştürmüştür.
PKK, gerek ABD ve gerekse diğer Batılı ülkelerle kurduğu sıcak ilişkiler sayesinde “terörist örgüt” statüsünden kurtulmak yolunda ciddi mesafeler almıştır. PKK bu manada ciddi müttefikler elde ederken Türkiye, giderek yalnızlaşmaktadır. PKK, Türkiye’deki sokakları mobilize ettiği militanları sayesinde terörize ederken, Türkiye’yi de ‘IŞİD’e destek olan ülke’ olarak propaganda etmekte büyük başarı sağlamıştır.
AKP’nin çözüm sürecine ’kader’misyonu yüklemesi ve Esad’a duyduğu öfke ve nefret, Türkiye’yi bölgede kaderiyle baş başa bırakmıştır. AKP bir yandan da kendi uygulamalarıyla bozulmasına neden olduğu kamu düzenini sağlamaya çalışıyor. Davutoğlu, çözüm çıkmazıyla Esad açmazı arasında bocalıyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları