CTP ve Türk basını ne yapmaya çalışıyor?

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Anavatan Türkiye’deki bir kısım şaşkın basını hayretle izlemeye devam ediyorum. Geçen günlerde Türk basınındaki “Kıbrıs altında yatan servet” manşetleri ile ilgili görüşümü paylaşmıştım. Bir kısım basın, Kıbrıs Türkünün, Kıbrıs etrafındaki denizlerin altında yatan petrol ve doğal gazın maddi değeri ile ilgilenip, tasalanmakta olduğu anlamı çıkacak haberlere yer vererek Kıbrıs’ta verdiğimiz mücadeleyi amacından saptırmıştı.Verilen mücadelenin parayla pulla ilgisi olmadığını, egemenlik mücadelesi olduğunu, varoluş mücadelesi olduğunu bir kez daha vurgulamamda fayda vardır.
Rum tarafının sondaj çalışmalarına başlamasının ardından BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Anavatan Türkiye Başbakanı Erdoğan “Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması” imzaladılar. Anlaşma ertesinde Piri Reis gemisi Akdeniz’de petrol arama çalışmalarına başladı. Söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için KKTC Meclisi’nden onay alması gerekmektedir. Kıbrıs Türkünün haklarının korunması için gerekli olan bu anlaşmaya ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) karşı çıkacağını ve Meclis oylamasında aleyhte oy kullanacağını açıklamıştır. Maalesef neredeyse her fırsatta CTP en hayati, milli konularda muhalefet yapmayı maharet saymakta ve dilim varmıyor ancak Rum partileri gibi hareket etmeyi yeğlemektedir. CTP kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasına muhalefet ederek sorumsuzca davranmış ve Kıbrıs Türkünün ve Anavatan Türkiye’nin haklarına değer vermediğini göstermiştir.
CTP’nin bu duruşunu fırsat bilen Anavatan Türkiye’deki bir kısım sorumsuz basın da attıkları manşetlerle akılları sıra Kıbrıs Türkü ile Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimizin birlik, bütünlük ve dayanışmasını bozmaya yeltenmiştir. Atılan manşetler “KKTC’den Türkiye’ye şok hayır”, “KKTC’den kıta sahanlığı anlaşmasına hayır”, “Kıbrıs’tan Türkiye’ye soğuk duş!” diye yansıtılarak CTP’nin muhalefeti tüm Kıbrıs Türküne mal edilmeye çalışılmıştır. Bu kritik dönemde atılan bu manşetler kime hizmet etmektedir? Ne amaçla atılmaktadır?Bu sorumsuz yayıncılığın gayesi her ne ise buradan lanetliyorum. Anavatan Türkiye ile olan birlik ,beraberlik ve dayanışmamızı bu sorumsuz, emperyalist işbirlikçileri dahil hiçbir güç bozamayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları