650 Milyarlık 2 dev fon Türkiye’den çekilme kararı aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün ABD’nin 20 önemli şirketinin yöneticileri ile internet üzerinden bir toplantı düzenledi. Ancak, bu sırada ABD’de gözden kaçan ama Türkiye için çok önemli bir karar alındı.

650 Milyarlık 2 dev fon Türkiye’den çekilme kararı aldı

Cumhurbaşkanı ABD’li şirketlerle konuştu ama karar 36'ya sıfır alındı

Cargill’den Honeywell’e, Pepsico’dan GE’ye dünyanın önemli şirketlerinin yöneticilerine Erdoğan, Türkiye’deki ekonomik ve sosyal gelişmelerden bahsetti. Ankara-Washington arasında büyük gerilim oluşturan 1915 olaylarının ABD tarafından “soykırım” olarak kabul edilmesi de görüşmedeki maddelerden biriydi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD''Lİ CEO''LARA NE ANLATTI?

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, neredeyse tamamı Türkiye’de yatırımı ve ticareti olan şirketler ile görüşmelerin yapıldığı saatlerde ABD’de gözden kaçan ama Türkiye için büyük önem taşıyan bir karar alındı. Uzun yıllardır Türkiye’de bulunan Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi (CalPERS) ve Kaliforniya Devlet Öğretmenleri Emekli Sistemi (CalSTRS) adlı bu fonlar ABD’nin en önemli kamu fonları.

-CalPERS, 395 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyor.

-CalSTRS’in yönettiği varlıkların büyüklüğü ise 254 milyar dolar.

Yani iki fonun toplam büyüklüğü 650 milyar dolar civarında. Neredeyse Türkiye’nin ekonomisi kadar. İşte bu fonlar, Türkiye’de önemli şirketlere yatırımlarda bulunuyordu. ABD’nin en önemli iki kamu fonu için alınan bu karar, iki ülkenin siyasi anlamda uzaklaştığının da resmiydi.

CalPERS’in sadece Türkiye’deki varlıklarının büyüklüğü 200 milyon dolara yakın. Ermeni diasporası tarafından sürekli bu fonlara yönelik kampanya başlatılmış, Türkiye’deki operasyonlarını geri çekmesi konusunda baskı oluşturulmuştu.

KARAR 36’YA SIFIR ALINDI

Dün bu konuda son adım atıldı ve Kaliforniya Eyalet Senatosu, kararı onayladı. 40 senatörün görev yaptığı Kaliforniya Eyalet Senatosu''da, iki fonun Türkiye’deki varlıklarını geri çekmesi yönündeki karar alındı.

Oylamaya katılan 36 senatörün tamamı bu kararı onaylarken, Türkiye lehine ne yazık ki bir oy bile çıkmadı. Yani özetle Cumhuriyetçi ve Demokratlar, fire vermeden Türkiye’den iki fonun da çıkması gerektiğini kabul etti.

Kamu fonları, sadece fırsat sunan, kar artıran ülkelerde yatırım yapmıyor ne yazık ki. Gideceği coğrafyaları belirleme şartları; o ülkenin adaleti, sosyal yapısı, ülkedeki insanların eğitimi, huzuru, toplumun barışı gibi konular.

Öne Çıkanlar