Cumhurbaşkanı Akıncı: Rumlar haksız tavır sergiledi

Cumhurbaşkanı Akıncı: Rumlar haksız tavır sergiledi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunanistan’ın müzakereyi sürdürmek için Türk askerinin adadan çekilmesini şart koştuğunu, Rumların adil olmayan tavır sergilediğini söyledi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yapılan ve sonuçsuz kalan müzakerelere ilişkin, Kıbrıs Rum tarafının haksız ve adil olmayan tavır sergilediğini söyledi. KKTC’ye dönen ve müzakerelerin ardından iyi haberler veremeyeceği için üzgün olduğunu belirten Akıncı, Türk tarafının toprak kriterlerinde önemli adımlar attığını, ancak gerek Rum tarafı gerekse Yunanistan’da gerçekçilik dışında söylemlerin arttığını anlattı. Akıncı, “Rum tarafı, Kıbrıslı Türkler için çok önemli olan konuları elinde koz olarak tutmak istedi. Rumlar, toprak konusunu kendi lehine sonuçlandırmak isterken Türk tarafının siyasal eşitliğinin sağlanacağı dönüşümlü başkanlık ve yönetimde kararlara etkin katılım gibi konuları bir kenara itti. İsviçre’ye müzakere etmeye gittik ama Türk halkının haklarını teslim etmeye gitmedik” dedi. Görüşmede, Atina’nın da benzer tavır sergilediğini, Türk askerinin tamamen çekileceği, garantilerin kaldırılacağı bir görüşmeye katılabileceklerini açıkladıklarını anımsatan Akıncı, yapılan yoğun istişareler sonucunda Yunanistan’ın, koşullu olarak beşli konferansa katılma şartının aşıldığını söyledi.

Görüşme aralıkta

Akıncı, Rumların Annan Planı’ndaki güvenlik/garantiler ve dönüşümlü başkanlık unsurlarının alınmasına ise yanaşmadığını söyledi. Tayip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasında aralık ayının ilk yarısında bir görüşme beklendiğini de kaydeden Akıncı, görüşmenin müzakere sürecine katkı sağlayabileceğini söyledi. Akıncı, “Müzakereden kaçacak değiliz. Türk tarafı, çözümsüzlüğün sebebi olacak davranış içine girmez” diye konuştu.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş