Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da benzin ve motorinin en ucuz olduğu ve vergilendirildiği ülke biziz

Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Şu an Avrupa'da benzin ve motorinin en ucuz olduğu ve en az vergilendirildiği ülke biziz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'da benzin ve motorinin en ucuz olduğu ve vergilendirildiği ülke biziz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, emeklilerin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerinin bayram öncesi ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, "Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz" dedi.

"Aşı konusunda yürütülen olumsuz kampanyaların hiçbirinin ilmi ve akli temellere dayanmadığının altını çizmek istiyorum" diyen Erdoğan, "Toplumsal bağışıklık elde edilene kadar sağlık tedbirlerine devam etmeliyiz" dedi.

Erdoğan, "Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz" diyerek "Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan''ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Türkiye dünyada salgın sürecini başarıyla yürüten ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor.

Temizlik, mesafe, maske tedbirlerine uymaya devam etmeliyiz. Olumsuz yöndeki aşı kampanyalarının akli dayanağı yoktur.

Dünyanın pek çok yerinde koronavirüs testleri ücrete tabi iken biz salgının başından beri vatandaşlarımıza ücretsiz test hizmeti sunduk

Aşı hizmetlerini de diğer ülkeler gibi ücretsiz olarak vatandaşımıza veriyoruz.

Dünyanın pek çok yerinde Koronavirüs testleri ücrete tabi iken biz salgının başından beri vatandaşlarımıza ücretsiz test hizmeti sunduk.

Aynı şekilde aşı hizmetlerini de diğer ülkeler gibi ücretsiz olarak vatandaşımıza veriyoruz.  

Vatandaşlarımıza, aşı randevularını kendilerini ve sevdiklerini koruma çağrısında bulunuyorum. Aşı konusunda yürütülen olumsuz kampanyaların hiçbirinin ilmi ve akli temele dayanmadığının altını tekrar çizmek istiyorum.

EMEKLİLERE ''MÜJDE'' AÇIKLAMASI

Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz.

12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

İstihdam kayıplarımızı telafi ederek 2020 Nisanı''ndan bu yana 2 milyon 887 bin istihdam artışı sağladık.

PANDEMİ ''DESTEKLERİ''

Asgari ücretlinin aylık vergi yükünü sıfıra kadar indirdik. Yıl sonuna kadar işe alınacaklar için asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılayacağız.

(İller Bankası''nın yurt dışı hibe ve kredi anlaşmaları) Bu kaynakla 18 milyon vatandaşımıza ve 2,3 milyon sığınmacıya daha iyi altyapı hizmeti verilmesi sağlanacaktır.

Ekonomi Reform Programı''mız kapsamında basit usulde vergilendirilen esnafımızın tüm kazançlarını vergi dışı bırakıyoruz.

Kurumlar vergisi oranını, 2023''ten itibaren yüzde 20 seviyesine indiriyoruz.

Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz.

AKARYAKITA YÖNELİK AÇIKLAMA

Mazotta 2 lira, benzinde 2,5 lira ÖTV almamız gerekirken, mazotta 71 kuruş, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz

Şu an Avrupa''da benzin ve motorinin en ucuz olduğu ve en az vergilendirildiği ülke biziz.

Eskiden Avrupa’dan gelenler ülkemize girmeden önce arabalarının deposunu doldururdu. Şimdi tam tersi oldu. Ülkemizden çıkmadan önce depolarını doldurup çıkıyorlar.

EKONOMİYE YÖNELİK AÇIKLAMA

Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız yıl sonunda vergi gelirlerinin 1 trilyon 51 milyona çıkacağını hesaplıyor. Bütçe harcamalarımızın yüzde 72’sini vergi gelirlerinden karşılıyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE 

Operasyonlar neticesinde PKK''nın üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak''ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale gelmiştir.

(FETÖ ile mücadele) Bu mücadelenin uzun soluklu olduğunun bilinciyle FETÖ''yü çözme ve ortadan kaldırma çalışmalarına devam edeceğiz.

MİT, yürüttüğü özgün ve sabırlı çalışmalar neticesinde FETÖ''nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı''yı ülkemize getirerek adalete teslim etmiştir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar