Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize en iyi 18 yılı yaşattık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize en iyi 18 yılı yaşattık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enerji projeleri açılışında konuştu. Erdoğan, "Ülke yansa ısınacak olanlara rağmen ülkemize en iyi 18 yılı yaşattık." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'daki toplu açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı. Açılışta bir konuşma Erdoğan, 2020'de doğalgaz yatırımlarına ara vermediklerini ifade ederken, "Ülke yansa ısınacak olanlara rağmen ülkemize en iyi 18 yılı yaşattık." şeklinde konuştu. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bu yatırımlar ülkemizin enerji arzına önemli katkı sağlayacaktır. Bugün ayrıca Soma ve Kırkağaç ilçelerimizi doğalgaza kavuşturuyoruz. Toplam 29.5 milyon lira yatırım yaparak 45.2 kilometre uzunluğunda doğalgaz hattı döşedik. Bugün 54.5 milyon vatandaşımız doğalgazın konforundan yararlanıyor. 2020'de de doğalgaz yatırımlarımıza ara vermedik. 39 ilçe ve beldemizi doğalgaza kavuşturduk. 2021'de de yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.

Bugüne kadar pek çok badire atlattık. Gezi olaylarından, 15 Temmuz kanlı darbe girişimine kadar pek çok saldırının üzerinden geldik. İstanbul Havalimanı'ndan bizi geçirmek için her türlü yolu denediler.
Haritada yerlerini bilmedikleri ülkeleri örnek göstererek Türkiye'nin salgın ile mücadelesine gölge düşürmeye çalıştılar. Uluslararası yatırımcıya Türkiye'yi kötüleyerek yatırımları engellemeye çalıştılar. Ülke yansa ısınacak olanlara rağmen ülkemize en iyi 18 yılı yaşattık.

Karadeniz'deki doğalgaz keşfimizin ardından enerji yatırımlarımıza yoğunlaşmaya başladık. Mümkün olduğu kadar yerli kaynaklara dayalı enerji sektörü kurmayı amaçlıyoruz. Bugün açacağımız Soma Kolin Termik Santrali, yerli kömürün yüksek teknoloji ile buluştuğu güzel bir örnek.
Bu proje ile yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık gaz ithalatını engelleyeceğiz. Tesisimiz Türkiye ve Avrupa'da belirlenen karbon emisyon değerlerini karşılayacaktır. Baca gazı arıtma sistemi ile de temiz kömür teknolojilerinde örnek olacaktır.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş