Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan önemli açıklamalar (2)

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu geçtiğimiz hafta bir dizi açıklamalarda bulundu. Eroğlu  Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Kıbrıs müzakerelerinde neler yaptığını halkla paylaşmak için televizyonlardan “halka sesleniş” konuşması yaptı. Bunlara dünkü yazımda yer vermiştim. Bugün ise Cumhurbaşkanı’nın  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde yaptığı konuşmada verdiği önemli mesajlara değinmek istiyorum.
Eroğlu , KTBK devir teslim töreninde yaptığı konuşmasına , Kıbrıs Barış Harekatı ile doğrudan ilgili olan KTBK Komutanlığı’nın Kıbrıs Türkü için yaşam, karanlıktan aydınlığa geçiş, özgürlük, güvenlik ve egemenlik olduğunu vurgulayarak başladı.  “KTBK Komutanlığı 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın hemen ötesinde kurulmuş ve adada barışı sağlamakla kalmamış bugüne kadar sürdürülmesini temin etmiştir”  diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün adada barışın olması ve iki halk, iki ayrı yönetimin yana yana yaşamasının yegane sağlayıcısının KTBK olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkı ile Anavatan Türkiye’nin, tüm haklılıklarına rağmen Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden ötürü hâlâ mağdur edilmekte olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinde Kıbrıs konusunu ana engel olarak göstermeye çalışanların bundan utanç duyması gerektiğini kaydetti.
“Tüm iyi niyetli çabalarımıza, 1974 yılından bugüne anlaşma kapılarını sürekli açık tutmamıza ve gösterdiğimiz özverilere rağmen, hâlâ bizlere spordan tutun kültürel, ekonomik ve siyasal alanlarda izolasyonlar uygulaması medeni dünya için ciddi bir çelişkidir” diyen Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda anlaşma çabalarını uzatmaya gerek olmadığını, bunun için hedefin yıl sonu olarak belirlendiğini söyledi.
Rum tarafına seslenerek, zamana oynamanın, Anavatan Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecini bir tehdit veya şantaj olarak kullanmaya kalkışmanın bu yolda Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’yi dize getirmeyi sanmanın boşuna olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye’nin en yetkili makamlarının AB mi Kıbrıs mı tercihi konusunda tercihlerini pek çok kez Kıbrıs olarak ortaya koyduklarını dile getirdiklerini belirtti.
Konuşmasında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a çağrıda bulunarak,  “Geliniz bu işi hak ve adalet ilkelerini gözeterek halledelim. Kıbrıs’ta var olan gerçekler temelinde bir anlaşma yaparak gelecek nesiller için güzel bir başlangıç yapalım. Kıbrıs’ı uluslarımızın zıtlaştığı değil uzlaştığı bir işbirliği adası haline getirelim”  diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Hristofyas’ın bu yönde bir niyeti olduğu takdirde Türk tarafının buna hazır olduğunu söyledi.
Yapmacık ve gerçekleri gözardı etmeyen bir barış anlaşmasına imza atmanın mümkün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıslı Rumların Türklere daha fazla kötülük etmemesini, yolunu kesmemesini, ambargo uygulamamasını, tehditler savurmamasını isteyerek şöyle dedi.  “Olmuyorsa olmuyor zorla güzellik olmaz. Tehditleriniz, ambargo ve izolasyonlarınız bir anlaşmaya yardımcı olmuyor, tersine Kıbrıs Türk halkı arasında size duyulan tepkiyi artırıyor. Kimsenin benim gençlerimin başka ülkelerin gençleri ile yarışmasını engellemeye, işadamının önünü kesmeye hakkı yoktur ve olmamalıdır da.”
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yaptığı kararlı açıklamalardan umarım gereken yerler gerekli mesajları alırlar. Kıbrıs sorununun Rum tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden bugüne kadar çözülememiş olduğunu ve Kıbrıs Türkünün yıllardır süren haksızlığa ve adaletsizliğe artık dur diyeceği inşallah ilgili taraflarca algılanır. Emperyalizme ve onun şımartarak yüreklendirdiği, taşeron olarak kullandığı ve çözümün önündeki en büyük engel olan Rum tarafına gerekli mesajlar verilmiştir. Sözün artık bittiği yerdeyiz. Devletimiz KKTC’nin güçlenmesi ve tanınması aşamasına geçmenin zamanıdır...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları