Cumhuriyeti karalamak!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Amerikan HBO kanalında “The Pasific” adlı bir dizi gösterilmiş. Dizide 1922’deki İzmir yangınında her şeyini kaybettikten sonra Avustralya’ya yerleşen bir Rum ailenin kızı “Türkler evimizi yakmış” diyor.
Dizi ABD’de gösterildiğinde oradaki Türkler bunu protesto etmişler. Dizinin Türkiye’deki CNBC-e kanalında gösterileceği duyulunca bizim köşe yazarlarını bir merak almış ki sormayın gitsin. Başlamışlar düşünmeye “CNBC-e bu bölümü nasıl gösterecek? Olduğu gibi mi, yoksa makaslayarak mı?” Yani dizinin bu sahnesinde Rum kızının “Türkler bizim evimizi yaktı” sözlerinin çıkarılıp çıkarılmayacağını merak etmişler.
İftira makaslanınca üzülmüş!
Sonuçta izlemişler, gözlemişler ve okuyucuların bilgisini almışlar. Dizinin bu sahnesinin makaslandığını duymuşlar. Bu halis ülke yurttaşı gazeteci çok üzülmüş. Tabii ki demokrasi, ifade özgürlüğü ve insan hakları bağlamında üzüntülerini dile getirmiş. Bu anlı/namlı köşe yazarı yazısında da CNBC-e’nin konuya ilişkin Türklere yönelik olarak ifade edilen bu sözün anlamsızlığını anlatan yazısını da eleştirmiş. Bu yazıyı sansürleme gerekçesi olarak niteleyerek konu hakkında söyleyecek sözlerinin olduğunu da yazmayı ihmal etmemiş. Bu namlı yazar bir başka yazısında da çok önceleri “Türkler ne kadar Türk?” diyerek bilimsel ve demokratik görüşlerini hiçbir sansüre takılmadan açıkça ifade etmişti.
“Kanla İrfanla Kurduk”
Aynı gazetenin bir başka yazarı da aynı konuya ilişkin yazdığı yazının başlığını “Kanla İrfanla Kurduk” diye koymuş. O da Profesör Utkan Kocatürk’ün bu yangınla ilgili olarak Atatürk’e atfen yazdığı şu sözleri köşesine almış: “İmparatorluğun bütün günahlarının şu ateşle temizlendiğini” ve alevler “Yeni bir Türk devletini cihana ilan ediyor” dediğini yazmış. Hemen her konuyu uzmanından daha çok bilen bu kesin ve keskin inançlı gazete yazarı, İzmir’deki yangını Türklerin çıkarttığını ima etmeye çalışmış.
Türkiye’ye bağımsızlığı ve Türk milletine özgürlüğü çok gören bazı köşe yazarlarına göre, Yunan ya da Ermeni askeri sütten çıkan ak kaşıktır. Onlardan vahşi ve barbar bir tavır,  olmaz. Öyle ya Yunan gibi medeniyetin (!) beşiği olan bir ülkenin askerleri hiç yangın çıkarır mı? Hatta Yunanlar aslında İzmir’i işgal bile etmemişlerdir. Belki de bütün bunları şu bizim “Agartha”dan bugüne gelen “Ergenekoncu”lar yapmıştır. Çünkü yine adı Türkçe olan bazı yazarlar Yunan askerleri İzmir’i işgal ettiğinde “Üzülmeye gerek yok. Yunan bize medeniyet getirecek” demişlerdi.
Tarihe düşmanlık da meslektir!
Çok açıktır ki günümüz Türkiye’sinde Türk’e, Türk Milletine, Cumhuriyete olduğu gibi Türk tarihine saldırmak da resmen meslek oldu. Hakkını vermek gerekirse bu iyi gelir getiren, yüksek prestij üreten ve büyük imkanlar sağlayan bir meslektir. Dünden bugüne bakıldığında bunun çok da anormal bir şey olmadığı, aksine tarihi sürecin devamı olduğu görülür. Öyle ya İngiliz Muhipler Cemiyeti, Mavri Mira, her türden “teali” cemiyeti üyelerinin çocukları ya da Ali Kemal zihniyeti, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte tümüyle ortadan kalkmış olamaz. Cumhuriyetle yer altına çekilenler, fırsat bulunca arz-ı endam etmişlerdir. Bu doğal bir durumdur. Doğal olmayan; muhiplerin çocukları bu kadar cüretkâr olabilirken, cumhuriyet çocuklarının sessizliğidir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları