Dağdan gelip...

A+A-
Altemur KILIÇ

Birinci Dünya Savaşı’nda,  “Bahar Taarruzu”-“General Kış” gibi deyimler vardı. Şimdi  “Sonbahar Taarruzu” var. İlk salvosu, “Genel af- Apo’nun affı ve PKK’lıların dağdan indirilmeleri” . Çok boyutlu, çok eksenli (Talabani-Barzani-ABD-CIA eksenli), bir operasyon bu.
Kod adı “Barış”. Tema aynı; kış şartlarında Güneydoğuya giden Hasan Cemal’in deyimiyle; “Barışı özledik, barışa bir şans verelim, af çıkaralım, PKK’lıları dağdan indirelim”. Güneydoğu halkı savaştan bıkmış. Savaştan kim bıkmadı ki? Ama nasıl, ne pahasına barış?
Bu yeni operasyonun bir sesi Newsweek dergisinin, “iyi haber alan” yazarı, Owen Matthws’dan geldi. Yazar “Referandumda ordu yenildi, siyaset dışına itildi. Türkiye’nin uzun savaşı bitmiş olabilir” diyor ve sıkı durun, ekliyor: “Washington, bunun için, İslamcıları kutlamalı” ...
İyi koordine edilmiş bir operasyon var. Cengiz Çandar da “PKK’nın dağdan indirilmesinde, sona doğru mu?” diye soruyor. Umudu, Erdoğan ve sebebi de af konusunda Suriye’de ilke olarak uzlaşmaları! “Af neden olmasın?” Çandar, bunu da açıyor; ona göre Suriye Devlet Başkanı Esad’ın dediğine göre, Türkiye’nin sorunun çözümünü elde edebileceği noktada. Suriye Hükümeti, PKK’lılara kapılarını açar ve af ederse, Türk Hükümeti de aynı şeyi, neden yapmasın? Fakat Çandar’ın bile, haklı endişeleri var. O da farkında ki Kürt sorununa çözüm girişimlerini, bölge yani Orta Doğu genelindeki ‘denge arayışları’ ve ‘yeni dengeler’ dışında, mücerret bir konu olarak ele alınamaz yani bölgedeki AB çıkar ve projelerinden, mücerret olarak düşünülemez! Ben ilave edeyim, sorayım: q “BDP ‘özerk Kürdistan’ı’ şimdilik Türkiye hudutları içinde fiilen ilan etmişken, bu girişimler Türkiye açısından abesle iştigal olmuyor mu?” Özerk Kürdistan’ın muhakkak “Büyük Kürdistan”a dönüşeceği belli değil mi?
Sonuç bu olacağına göre, binlerce şehidimizi boşuna mı verdik? Neticede PKK, ölülerinin bedelini, zaferle almış olacak... Bizim şehitlerimiz, öldükleriyle kalacak!
PKK’nın “af” yoluyla silah bırakıp, dağdan inmesi, “barış ve akan kanların durdurulması, anaların artık ağlamamasını sağlayacağı için” Erdoğan’a seçim malzemesi olacak... Sadece, genel seçimlerde değil Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi için...
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Erdoğan’a Çankaya’ya giden yolu gösteriyor. Tayyip Erdoğan’a, “Eğer Çankaya’ya çıkmak istiyorsanız bunun yolu barıştan, demokrasiden çözümden geçer” diyor, yani ilk adım  “af”!
Aya ilk çıkan Amerikalı astronot Neil Armstrong, “İnsan için küçük bir adım insanlık için dev bir adım” demişti... Şimdi de “af”, PKK ve bölücüler için, belki ilk küçük adım ama Türkiye için uçuruma giden büyük adım olacak! Erdoğan, AKP iktidarı ayaklarını nereye bastıklarını biliyorlar mı? Uçurumu görüyorlar mı? Bakın, PKK, sadece dağlarda değil. İstanbul’da, Mersin ve Adana’da ortalığı, darma dağın ediyor. Şimdi dağdan inerlerse, muhakkak onlara katılacaklar. Kısacası, dağdan inip, bu vatanın o kentlerinde, asıl sahiplerini kovacaklar ve akılları sıra, Musa Anter’in dediği gibi, bütün Türkiye “Büyük Kürdistan” olacak!

 

TARİH NOTU: Benim yıllardır tekrarladığım bir gerçeği, “Büyük Kürdistan’ın”  İngilizlerin ve yabancıların “Büyük Oyunu” olduğunu teyit eden bir belge, Türk Tarih Kurumu şeref üyesi olan Prof. Dr. Salahi R. Sonyel, Remzi Kitabevi’nden çıkan son “Kıskaç Altında” adlı kitabında, İngiliz belgelerine dayanarak, “Vahdettin, tahttan düştükten sonra eğittiği Kürt militanlarla Atatürk’ü devirip bağımsız Kürdistan’ı tanıyacaktı” diyor... Devran değişiyor ama gerçekler değişmiyor... Bu gerçeği de, yukarıda yazdıklarımın bir yanına koyun!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları